Radio Kraków z programem lokalnym
access_time 2006-03-09 22:11:58
Radio Kraków ma zamiar wprowadzić do swojego programu elementy przeznaczone tylko dla słuchaczy z konkretnego regionu. Tym sposobem część informacji docierałaby do regionów, dla których jest przeznaczona, jak np. relacje ze spotkań sportowych czy kulturalnych.

    Część informacji nie ma charakteru o zasięgu województwa, ale bardziej lokalny i jest oczekiwana na tym terenie. Programy stricte regionalne byłyby emitowane na częstotliwościach np. Nowego Sącza, Tarnowa, Oświęcimia i innych miejscowości, gdzie działoby się coś ciekawego, a jednocześnie nie związanego z całym województwem.Tak zwane rozszycie stanowiłoby w zamierzeniu tylko niewielką część faktycznego programu Radia Kraków.

     W obecnej chwili z formalnego punktu widzenia takie działanie nie jest możliwe ze względu na rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Mimo takiego obrotu sprawy, Radio Kraków postanowiło postarać się o możliwości prowadzenia tego typu serwisu. Sam zabieg techniczny nie byłby zauważalny dla słuchacza i nie wymagał jakichkolwiek przerw w nadawaniu.
     Wszyscy Ci, którzy martwią się tym, że stacja będzie chciała zastąpić rozgłośnie lokalne również w działalności reklamowej, mogą być całkiem spokojni. Takie programy nie będą zawierały pakietu reklamowego przeznaczonego tylko dla danego rejonu.

    Całość jest potraktowana bardziej jako misja, którą radio ma pełnić w stosunku do swoich abonentów. Najbliższy test możliwości takiego działania będzie przeprowadzony w trakcie meczu koszykówki, rozgrywanego w sobotę 18 marca. Relacja z tego spotkania będzie słyszalna tylko na częstotliwości tarnowskiej. Będzie to pierwsze takie rozszycie programu radiowego w radiu publicznym.

     Marcin Pulit, członek zarządu do spraw programu tak mówił o najbliższych planach radia:
    Nasze transmisje znacznie różnią się od tych powszechnie stosowanych. Po pierwsze nie są przeprowadzane telefonicznie, ale całość jest transmitowana łączami cyfrowymi. Jakość takiego przekazu jest zatem nieporównywalnie lepsza. W trakcie spotkania nie będzie żadnych przerw poświęcanych na łączenie się z innymi stadionami czy transmitowaniem serwisów informacyjnych. Mikrofon będzie towarzyszył zawodnikom niemal w każdej chwili, także w trakcie przerw podyktowanych na życzenie trenera. Cel jest jasny. Po otrzymaniu zgody od Krajowej Rady działamy już w konkretnym wymiarze. W tej chwili chcemy się przygotować do takiej możliwości przeprowadzania transmisji, stąd ten test.

    Nie jest też tak, że mimo posiadanych możliwości rozszycia programu, Radio Kraków będzie z niego korzystać nagminnie. Bardzo często transmisje z meczów żużla interesują mieszkańców Krakowa czy innych miejscowości w regionie, a i mecze na szczycie pierwszej ligi piłki nożnej  cieszą się dużą popularnością w całym okręgu. Tarnów nie musi się obawiać marginalizacji swojej roli tylko do programów lokalnych, dlatego, że priorytetem krakowskiej rozgłośni jest zorganizowanie wszystkiego w takim wymiarze, słuchacz w każdej chwili mógł usłyszeć informacje pochodzące z regionu tarnowskiego, czy każdego innego, który znajduje się w zasięgu rozgłośni.

%%br%%mat

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A