Nie palę, więc jestem OK!
access_time 2005-11-18 12:22:20
Obchody "Dnia bez papierosa" przypadające na 17 XI nie przeszły bez echa w Tarnowie. Organizatorom nie brakowało inicjatywy i pomysłów. W ten dzień także kino "Marzenie" zamieniło się w miejsce, gdzie paleniu powiedziano stanowcze: "NIE".

Tuż przed rozpoczęciem finału V edycji kampanii: "Palenie szkodzi Tobie, Twojej Rodzinie i otoczeniu" można było wykonać profilaktyczne badania ciśnienia krwi i zasięgnąć od ekspertów rad dotyczących zdrowego trybu życia. Sam finał składał się z dwóch części: wręczenia certyfikatów 32 szkołom promującym zdrowie oraz finału konkursu na reportaż o tematyce antynikotynowej. Zaprezentowano 5 filmów, które w lipcu b.r. zwycięsko przebrnęły przez pierwszy etap konkursu. Po długiej naradzie jury przyznało następujące wyróżnienia: I miejsce - III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza, II miejsce - Gimnazjum nr IV, III miejsce - VI Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół Medycznych.

 

W trakcie takich spotkań zawsze rodzi się pytanie o ich sens. Komentarze widzów były różne:


- Uważam, że takie inicjatywy mają sens, aczkolwiek w tym wypadku niektóre grupy reprezentując swój dorobek artystyczny pokazały nam, nie jak było w założeniu reportaż, ale marnie wykonany film edukacyjny - mówiła jedna z uczestniczek spotkania


- Inicjatywy tego typu są ważne. Służą edukacji i z pewnością powinny być kontynuowane - komentowali młodzi ludzie


Nie wszytskim podobał sie spposób organizacji takiej akcji: - Akcje namawiające do rzucenia palenia owszem są potrzebne, ale powinny być przeprowadzone w inny sposób.

 

A oto jak minione spotkanie ocenia jego gość honorowy, małopolski kurator oświaty - Pani Danuta Nożka - Leśniewska

 

-Mamy za sobą obejrzenie ciekawych reportaży, których przygotowanie z pewnością wiele nauczyło ich twórców. Pomimo złęj akustyki przekazywane treści na pewno pozostaną w pamięci i skłonią do myślenia. Jestem pewna, że osobom wyciągającym dłoń po papierosa zadrży ręka na wspomnienie przedstawionych faktów.

Zapytalismy czy pani Kurator zdażyło się sięgnąć po papierosa.


- Nigdy nie paliłam. Myślę, że to dzięki harcerstwu. Gdyby ta organizacja nadal działała na tak dużą skalę łatwiej byłoby uniknąć palenia zwłaszcza ludziom młodym, ponieważ niezmiernie istotne jest środowisko, w którym przebywają.

 

Cóż, nam pozostaje mieć nadzieję, że idea zrywania z nałogiem nikotynowym nie pozostanie tylko jednodniowym zrywem.

 

Karolina Gorczyca

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A