Ratujemy zdrowie Jasia
access_time 2005-11-05 01:14:06
Fundacja "Kromka Chleba" spieszy z pomocą 11-letniemu Jasiowi Kosteckiemu z Gródka Podolskiego na Ukrainie. Chłopcu trzeba zoperować nerkę, niestety, przeprowadzenie operacji nie jest możliwe w miejscu zamieszkania. Ks. prof. Michał Bednarz, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie podjął próbę ratowania zdrowia Jasia.


Jasio jest jednym z sześciorga dzieci państwa Kosteckich. Rodzina, z dziada pradziada kultywuje polską tradycję, chwaląc się polskim rodowodem. W historii tej rodziny zapisana jest m. in. zsyłka do Kazachstanu, poniewierka, szykany. Mimo represji, kolejne pokolenia uczyły się w domu języka polskiego, a dziś dzieci mogą uczęszczać do polskiej szkoły.

 

Dzieje rodziny poznał ks. prof. Michał Bednarz, wykładowca w Tarnowskim Wyższym Seminarium Duchownym, który od pewnego czasu prowadzi zajęcia w Seminarium w Gródku. W mieście, liczącym około 30 tys. mieszkańców, znajduje się Seminarium kształcące największą na Ukrainie liczbę kleryków. Antoni Kostecki jest kierowcą w tym Seminarium i właśnie z nim regularnie podróżuje na zajęcia duchowny z Tarnowa. Jest sporo czasu, by opowiadać...

 

Wieloletnie kontakty i wizyty odsłaniają prawdę o niełatwym życiu Polaków na Wschodzie. Nie ma porównania, codzienność jest trudniejsza, a staje się przytłaczająca w momencie choroby kogoś bliskiego. Służba zdrowia na Ukrainie pracuje w dużo gorszych warunkach niż nasza, koszty leczenia przekraczają możliwości finansowe chorych i ich rodzin. Podobnie jest w przypadku Jasia. Ciężko chore dziecko zdecydowano się poddać operacji w tarnowskim Spitalu im. św. Łukasza. Koszty operacji pokryje fundacja "Kromka Chleba" ze złotówek, jakie wpływają od ludzi dobrej woli. - Fundacja została powołana po to, by pomagać ludziom w różnych trudnych sytuacjach, jestem przekonana, że powinniśmy zdobyć się na podobny gest w stosunku do polskiej rodziny na Wschodzie - mówi prezes Fundacji Anna Czech. - Wobec tych ludzi mamy do spłacenia dług - dodaje ks. prof. M. Bednarz. - Mieliśmy możliwość poznania historii Polaków. Przyszedł czas na nas, teraz my musimy pomagać.

 

Z operacją nie można już zwlekać. Za kilka dni dziecko przyjedzie z matką do Tarnowa. Gościny, także na czas rekonwalescencji, udzieli rodzina ze Skrzyszowa. I tak łączy się krąg ludzi z otwartym sercem.

 

Można, a nawet trzeba do nich dołączyć. Podajemy kontakt. Fundacja Kromka Chleba ING BSK S. A. 53 1050 1562 1000 0022 7323 6113 z dopiskiem "Jasio".

 

 (kis)

 

Dziennik Polski

 

www.dziennik.krakow.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A