Tarnow.pl przemówił
access_time 2005-11-05 00:47:46
Oficjalna strona internetowa miasta Tarnowa -www.tarnow.pl - wprowadziła możliwość odsłuchiwania informacji zawartych na witrynie. Dzięki temu z portalu będą mogły korzystać osoby niewidome, niedowidzące, mające problemy ze wzrokiem. Tarnow.pl jest jednym z pierwszych miejskich portali w Polsce, które udostępnia taką możliwość. Wcześniej "przemówiły" strony Krakowa, Gdyni, Katowic, Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi i Elbląga. Co ważne program "Intelligent Web Reader" potrzebny do "posłuchania" tarnow.pl jest bezpłatny. Tymczasem cena specjalistycznego oprogramowania, syntezatora mowy wynosi od 2 do nawet 7 tysięcy złotych.

Oprócz strony tarnow.pl udzwiękowiona została także strona Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) gminy miasta Tarnowa. Link na BIP jest na stronie tarnow.pl. Bezpłatna mówiąca przeglądarka internetowa jest niewielkich rozmiarów (ok. 7 MB). Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu na komputerze rozpoczyna się lekcja, w której w prosty sposób wyjaśnione są zasady posługiwania się przeglądarką. Postępując zgodnie ze wskazówkami "mówiącego" instalatora oraz samouczka obsługę programu można opanować w ciągu kilkunastu minut. Przeglądarkę zawsze można uruchomić za pomocą skrótu klawiszowego CTRL ALT I.

 

Intelligent Web Reader odczytuje strony internetowe przez wbudowany syntetyczny głos. Poruszanie się po udźwiękowionej stronie za pomocą przeglądarki odbywa się standardowo poprzez skróty klawiszowe. Posiada także możliwość powiększania czcionki zamieszczonego tekstu. Intelligent Web Readera mogą używać niewidomi i niedowidzący nie posiadający specjalistycznych, udźwiękowionych stanowisk komputerowych.

 


Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A