Święty Mikołaj inaczej
access_time 2005-11-21 15:25:07
Każdy z nas bardzo lubi otrzymywać prezenty od świętego Mikołaja. 6 grudnia w naszym mieście zostanie przeprowadzona akcja przebadania osób, które zdecydują się na wpisanie do banku dawców szpiku kostnego. Już teraz można się zapisywać. Akcję prowadzi tarnowskie Stowarzyszenie "Kropla". Dla wszystkich chorych dzieci to najbardziej wartościowy prezent mikołajkowy. To szansa na życie.

"Zainteresowanie tarnowian jest duże. Ciągle ktoś dzwoni. Na liście jest już kilkanaście osób" - mówi Katarzyna Duraj ze Stowarzyszenia "Kropla". Dawcą szpiku kostnego może zostać osoba pełnoletnia. Dawcę wykluczają następujące choroby - wirusowe zapalenie wątroby, żółtaczka, aids.

 

W czasie akcji grudniowej wszystkie chętne osoby będą wypełniać ankietę zgłaszającą do danego banku szpiku kostnego. Tarnowska "Kropla" współpracuje z warszawskim bankiem prowadzonym przez firmę "Medigen". Wstępne badanie to oddanie 10 ml krwi, która następnie zostanie przebadana. Koszt analizy wynosi 600 zł.

 

Szpik można oddać wtedy, gdy znajdzie się biorca. Nie wiadomo więc kiedy i czy w ogóle zgłaszający się zostanie wybrany spośród dawców. Jeśli tak, to wówczas dawca jest ponownie pytany, czy podtrzymuje swoją decyzję o oddaniu szpiku i następuje uzgodnienie terminu i pobrania tzw. materiału przeszczepowego. Pobranie materiału może odbyć się w dwojaki sposób - bezpośrenio z kręgosłupa pod narkozą, lub z żyły, podobnie jak pobiera się krew. Dawca i biorca nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu.

 

Oddawanie szpiku kostnego osobie chorej jest zabiegiem bezpiecznym. Każda kolejna osoba zgłoszona do banku dawców to szansa na życie dla chorych na białaczkę. Już teraz można się zgłaszać dzwoniąc na numer 6261541. Badania wstępne są kosztowne. Część pieniędzy przekaże na ten cel Urząd Miasta Tanowa. Ale to nie wystarczy. "Ciągle szukamy sponsorów. Mamy nadzieję, że firmy tarnowskie nam pomogą" - mówi Katarzyna Duraj, prezes Stowarzyszenia "Kropla".

 

Pani Katarzyna Duraj prosi, aby akcja była rozposzechniona w szkołach przez nauczycieli. W ramach tej akcji delegacja z Tarnowa uda się do Wrocławia. 19 grudnia odbywa się tam zjazd osób wyleczonych. Tarnowska delegacja zawiezie do Wrocławia upominki dla dzieci. Najważniejszy upominkiem będzie jednak lista osób, które zostana wpisane do banku dawców.

 

Do Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej pojedzie także chór Gos.pl, aby zaśpiewać dla dzieci.
 
Włączmy się w tę akcję.

 

BB

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stonę Fundacji Przeciwko Leukemii. Tam znajdą Państwo wszytskie informacje  http://www.leukemia.pl/pages/index.php?tytul=Fundacja%20Przeciwko%20Leukemii&strona=start 

Pytania można kierowac do pani Katarzyny Duraj - http://www.kropla.okay.pl/

 

Oto numer konta dla wszystkich, którzy chcieliby pomóc:

Fundacja Przeciwko Leukemii
nr rachunku: 47 1240 1109 1111 0000 0516 5182    
z dopiskiem "Dla Kropli".

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A