Noc kabaretowa Olgi Lipińskiej
access_time 2005-10-06 04:33:11
W ramach imprez towarzyszących IX Festiwalowi Komedii „Talia” serdecznie zapraszamy na spotkanie z Olgą Lipińską – legendą telewizji i autorką wydanej kilka miesięcy temu znakomitej książki „Mój pamiętnik potoczny”. Rozmowę z Olgą Lipińską odbędzie Łukasz Macciejewski na Małej Scenie Teatru - 6 października o godzinie 21.00.

 hspace=Olga Lipińska to wszechstronny reżyser i scenarzysta - realizowała spektakle dramatyczne w Teatrze TV (m.in. sztuki Fredry, Słowackiego, Musseta), na scenach teatralnych i operowych (Opera Śląska, Opera Poznańska), ale też m.in. takie imprezy jak Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu oraz festiwal FAMA w Świnoujściu; w latach 1977-1990 sprawowała funkcję dyrektora i kierownika artystycznego warszawskiego Teatru Komedia. Szerszej publiczności znana jest przede wszystkim jako autorka popularnych programów kabaretowych (ostrogi satyryka zdobywała jeszcze w STS-ie), święcących triumfy w polskiej telewizji od końca lat sześćdziesiątych aż po dzisiaj. Największą sławę przyniósł jej popularny telewizyjny program „Kabaret Olgi Lipińskiej”, przez który przewinęło się wielu znakomitych aktorów scen polskich, m. in. Jan Kobuszewski, Bohdan Łazuka, Piotr Fronczewski, Barbara  Wrzesińska, Krystyna Sienkiewicz, Janusz Gajos, Wojciech Pokora i inni.

 

W 2001r. została honorowym członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Wyróżniona także Wiktorem dla najlepszego twórcy telewizyjnego. – Każdy twórca, który podchodzi do swojej pracy serio i stara się to robić jak najlepiej, utrzyma poziom – mówi Olga Lipińska. – Trzeba się starać i nie popadać w rutynę. Uważam, że sens życia nie polega na zarabianiu pieniędzy, lecz na realizowaniu swoich pasji. Nie znoszę kultu pieniądza i cieszę się z tego, że skończyłam studia w czasach, kiedy mieliśmy czas na kółka naukowe, teatry, kabarety i rozmowy o polityce. Jako człowiek kultury ubolewam nad tym, że teraz kultura jest w pogardzie i traktuje się nas jak darmozjadów. Misja to zbyt duże słowo, ale staram się pokazać i wyśmiać głupotę. Satyra jest ostrą bronią i można nią wiele zdziałać. Zawsze porażała mnie ludzka głupota.

 

 „Mój pamiętnik potoczny” to zbiór felietonów, jakie Olga Lipińska publikuje od ponad dziesięciu lat na łamach pisma „Twój Styl”. Z przekornym poczuciem humoru opisuje w nich nie tylko przeobrażenia polityczne i ich wpływ na rzeczywistość, życie artystyczne i przyjaciół, ale także własne lęki i frustracje, swoją niezgodę na otaczające nas absurdy, a nade wszystko swój dom (w którym odnajduje poczucie bezpieczeństwa, o ile oczywiście nie trafi się akurat jakiś remont), także ten na Mazurach, oraz swoją najbliższą rodzinę...

 

Rozmowa, którą poprowadzi Łukasz Maciejewski, będzie uzupełniona fragmentami najciekawszych Teatrów Telewizji w reżyserii Olgi Lipińskiej (m.in. „Damy i huzary” Aleksandra Fredry z 1973 roku, „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” Ivo Bresana z 1987), oraz kultowymi cytatami z telewizyjnych „Kabarecików”.

 

 

 

 

 

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A