Talia - odsłona siódma
access_time 2005-10-06 04:43:16
Dzisiaj jeden spektakl - "Łgarz" w reżyserii Jerzego Bończaka. Póżnym wieczorm spotkanie z przewodnicząca jury tegorocznej Talii - Olgą Lipińską.

TEATR LUBUSKI ZIELOA GÓRA

Carlo Goldini "ŁGARZ"

 

O SPEKTAKLU


 hspace=Kłamczuch Lelio powraca do rodzinnej Wenecji. Nie oglądając się na względy przyzwoitości rozpoczyna miłosne podboje. Sekunduje mu służący Arlekin. Lelio Bisognosi przypisuje sobie przeróżne zasługi – kradnie cudzą serenadę i dedykuje nieznajomej pannie; za kosztowne koronki, które posyła Rozaurze, płaci inny zakochany głupiec, wreszcie siebie tytułowy łgarz czyni autorem miłosnego sonetu. Bezustannie gmatwa szyki adoratorom, do rozpaczy doprowadza piękne siostry, swego ojca Pantalone, i niedoszłego teścia Doktora.
Lelio uważa, iż czyni słusznie: To nie są kłamstwa; to są pełne polotu pomysły bujnej, błyskotliwej i olśniewającej wyobraźni. Kto się chce cieszyć światem, musi być śmiały, żeby nie marnować dobrej okazji.

„Łgarz” to sztuka uznana za jedno z arcydzieł, jej akcja toczy się w scenerii weneckich uliczek, przy dźwiękach serenad, a komiczna intryga obraca się wokół spraw miłosnych. Słynny wenecjanin był też autorem pamiętników oraz librett operowych; wpłynął na rozwój włoskiej opery komicznej. Oglądając komedie Goldoniego możemy się bawić również dzisiaj, odnajdując w zabawnych, czasem i przesadnie splątanych nitkach intrygi zwierciadło współczesnych grzeszków. Rzecz w tym, że u Goldoniego są one ukazane w nadmiarze i dlatego śmieszą.

 

Przekład: Joanna Walter

Reżyseria: Jerzy Bończak

Projekt kostiumów: Ewa Borowik

Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małyszko-Stasiewicz

Scenografia: Marek Chowaniec

Obsada: Tomasz Karasiński, Anna Zdanowicz, Iwona Kucharzak-Dziuda, Hanna Klepacka, Jacek Zienkiewicz, Wojciech Brawer, Andrzej Nowak, Jerzy Kaczmarowski, Wojciech Czarnota, Marcin Wiśniewski, Anna Ozner, Beata Sobicka-Kupczyk.

 

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A