Dawanie nadziei
access_time 2005-05-13 09:21:35
Wczoraj zakończył się Pierwszy Zjazd Dawców Szpiku Kostnego i III Kropla Tarnowska. Do banku szpiku kostnego zgłosiło się 83 osoby. To o tyle więcej potencjalnie uratowanych osób chorych na białaczkę. Są następni dawcy. Efektem spotkania młodych ludzi ze szkół gimnazjalnych i średnich było kilkanaście rąk podniesionych na znak gotowości do włączenia się w grono dawców. We wrześniu będą mieli okazję do realizacji postanowienia.

„Cieszę się, że w waszym mieście powstało stowarzyszenie Kropla. – powiedziała Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska do zgromadzonych w Sali Lustrzanej tarnowian. Sama wiele lat temu zgłosiłam się do banku. Każdy z nas jeśli prowadzi zdrowy styl życia może poszerzyć bazę banku. W większości jesteśmy troszeczkę egocentryczni. Na co dzień jesteśmy tak zajęci naszymi sprawami, że ostatnia rzeczą, o której myślimy jest uratowanie komuś życie. To brzmi bardzo górnolotnie, ale jest tak naprawdę banalne. Zabieg przeszczepienia szpiku jest takim zabiegiem, że następnego dnia można normalnie funkcjonować. Tak jak Oleńka, która powiedziała mi, że po oddaniu szpiku poszła na osiemnastkę. Dawca nie jest narażony na bolesne skutki. Jest to coraz łagodniej przeprowadzony zabieg – przekonywała Pani Jolanta Kwaśniewska.



Rocznie wśród dzieci wykonuje się 180 zabiegów przeszczepów. Powinno się ich wykonywać 300. Ciągle jest ich za mało. Innej możliwości na przeżycie dzieci nie mają. Pani Jolanta Kwaśniewska zajęła się problemem przeszczepu, bo otrzymywała bardzo dużo listów z prośba o zbiórkę pieniędzy na przeszczep za granicą. Nie tylko pieniądze są przeszkodą. W Polsce mamy wciąż za małą bazę dawców. „ Zgłaszanie się młodzieży do banku pozwala mi wierzyć, że kiedy moje dziecko lub ktoś bliski mi doczeka się przeszczepu – stwierdziła Pani Prezydentowa. Dlatego szczególną prośbę skierowała do nauczycieli i dyrektorów szkół.



Pan Prezydent Mieczysław Bień zapewnił, że pieniądze na opłacenie badań znajdą się i teraz i w przyszłości.



Młodzież po wysłuchaniu opowieści o przeszczepie przekazywanych przez dawców była przejęta. „Dzięki naszej małej cząstce może przeżyć inny człowiek” – mówili gimnazjaliści. „Z tego spotkania zapamiętałam to, że oddanie szpiku nic nie boli – powiedziała uczennica VI LO w Tarnowie.



Nie boli a przynosi nadzieję na życie. Przyłącz się!



BB


Fot. Grzegorz Kubit
 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A