Atak na Tarnów?
access_time 2005-09-29 21:13:56
Wielu z nas oglądając informacje o zamachach terrorystycznych, zastanawia się czy Polska również jest zagrożona. Wypadki ostatnich kilku lat spowodowały, że nie czujemy się bezpiecznie. Czy Tarnów mógłby stać się obiektem ataku? Jutro w naszym mieście zostaną przeprowadzone ćwiczenia, które mają na celu zintegrowanie służb w sytuacji zagrożenia.

Tarnów jako jedno z pierwszych miast zdecydowało się na przeprowadzenie ćwiczeń. Akcja nosi nazwę "Jesienna mgła". Dyrektor Wydziału Zarzadzania Kryzysowego i Ochrony Ludności  Jerzy Pielka podkreśla, jak ważne w takich sytuacjach jest wspóldziałanie wojska, policji, służb miejskich i gminnych.

 

Awaria w Zakładach Azotowych, skażenie amoniakiem, konieczna ewakuacja - taki jest scenariusz miejskich ćwiczeń obronnych zaplanowanych na piątek 30 września w Tarnowie. Około 10.00 na terenie Tarnowa uruchomiony zostanie radiowy system ostrzegania i alarmowania ludności przekazujący przy pomocy syren alarmowych sygnał "Skażenie" (dźwięk trwający 10 sekund powtarzany przez 3 minuty z przerwą trwająca 15-20 sekund). Jest to sygnał treningowy dla mieszkańców będący jednocześnie jednym z elementów kontroli sprawności i słyszalności miejskiego systemu ostrzegania i alarmowania.


Do czasu uruchomienia syren alarmowych w Tarnowie, przez radiowozy policji emitowany będzie także dla ludności sygnał następującej treści:

 

"KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY ĆWICZENIE OBRONNE "JESIENNA MGŁA - TARNÓW - 2005" UWAGA MIESZKAŃCY TARNOWA KOMUNIKAT ĆWICZEBNY - PRAKTYCZNIE BRAK ZAGROŻENIA. W godzinach rannych w dniu dzisiejszym doszło do awarii w Zakładach Azotowych - komunikat ćwiczebny - istnieje możliwość skażenia amoniakiem rejonu osiedla CHYSZÓW, MOŚCICE, KOSZYCE- komunikat ćwiczebny- zagrożenia faktycznego brak. Proszę zamknąć okna, drzwi, zabrać dzieci z placu zabaw do pomieszczeń. Alarm ćwiczebny o skażeniach. Powtarzam Alarm ćwiczebny o skażeniach . Koniec komunikatu."

 

Ponadto w ramach prowadzonego ćwiczenia obronnego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - Oddział w Tarnowie uruchomi w pobliżu dawnego kasyna przy ul. Kwiatkowskiego - Polowy Punkt Krwiodawstwa. Będzie on czynny od 9.00 do 14.00 dla wszystkich chętnych mieszkańców Tarnowa.

 

W dniu ćwiczenia od 10.30 z pętli autobusowej przy ul. Kwiatkowskiego kursować będą 2 autobusy oznaczone napisem "Ćwiczenie Obronne", które bezpłatnie będą dowozić chętnych mieszkańców Tarnowa do rejonu drugiego etapu ćwiczenia (boisko sportowe za mostem na Dunajcu w rejonie Ostrowa), gdzie prezentowane będzie działanie pododdziału antyterrorystycznego policji i plutonu zabiegów specjalnych wojsk chemicznych. Początek ćwiczeń o 8:00, zakończenie ok. 15:00.


Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A