Policjanci na punkty
access_time 2005-08-22 21:40:38
Chociaż Komenda Miejska Policji w Tarnowie nie prowadzi postępowania kwalifikacyjnego, chętnych do zawodu policjanta zgłasza się tu do dziesięciu dziennie. Na razie nie wiadomo, ilu z 4 tys. nowych funkcjonariuszy, których zamierza przyjąć Komenda Główna, trafi do Tarnowa.

Młodzi mężczyźni, do których dotarła wieść o nowym naborze w policji, dzwonią lub przychodzą osobiście. Proszą o bliższe informacje.

 


- Postępowanie kwalifikacyjne wśród kandydatów prowadzą tylko komendy wojewódzkie - oznajmia Andrzej Sus, rzecznik prasowy tarnowskiej policji. - U nas można pobrać kwestionariusz osobowy, ale jego wzór udostępniony jest także na stronach internetowych Komendy Głównej.

 

Zdarza się także, że pracą w policji zainteresowane panie, gdyż jakaś część kobiet również ma być zatrudniona.

 

- Z tego co mi wiadomo, w Małopolsce na jedno miejsce przypada już około 50 kandydatów - dodaje rzecznik.

 

Rekrutacja prowadzona jest według nowych zasad. Będą organizowane testy - z wiedzy ogólnej, sprawnościowy i psychologiczny - a na każdym etapie klasyfikacji kandydaci będą otrzymywać punkty. Kto uzbiera ich najwięcej, ten zostanie przyjęty.

 

- Aby przystąpić do tego "konkursu", kandydaci muszą spełnić kilka podstawowych kryteriów - informuje Andrzej Sus. - Nie mogą być karani, muszą mieć nieposzlakowaną opinię, minimum średnie wykształcenie, choć niekoniecznie zdaną maturę. Predyspozycje psychiczne i fizyczne również mają duże znaczenie. Przykładowo wymagany jest wzrost powyżej 175 cm. Od mężczyzn wymaga się ponadto, by mieli uregulowane sprawy związane ze służbą wojskową.

 

Ci kandydaci, którzy po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego nie uzyskają odpowiedniej liczby punktów, będą mogli ubiegać się jeszcze o przyjęcie do pracy w policji przez kolejne 12 miesięcy, jeśli spełnią wymagania określone w następnych ogłoszeniach.

 

- Będzie też ogłoszony nabór do pracy w oddziałach prewencji, w których możliwe jest odbycie zastępczej służby wojskowej - mówi rzecznik policji. - Na razie nie znamy terminu tej rekrutacji, ogłosi ją komendant główny.

 

Obecnie w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowie zatrudnionych jest 550 funkcjonariuszy. Wg informacji KGP, policjant z kilkuletnim stażem zarabia - wraz z dodatkami służbowymi - 2,1 tys. zł brutto.

 

Wiesław Ziobro

 

Dziennik Polski

 

www.dziennik.krakow.pl

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A