Młodzi słuchają Papieża...
access_time 2005-08-18 05:30:15
Od poniedziałku Kolonia jest światową stolicą młodych. Nawet 40 tysięcy polskich pielgrzymów weźmie udział w XX Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii. Z diecezji tarnowskiej pojechało 600 osób. Wyjechali 10 sierpnia i pierwsze dni spędzili w niemieckich diecezjach poznając swoich rówieśników, pracując z nimi i zwiedzając okolice. Dzisiaj oczekują Papieża.

 hspace="Przybyliśmy oddać mu pokłon" –  taki jest temat tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. To spotkanie szczególne, bo pod znakiem dwóch Papieży. Jan Paweł II zaprosił, tak ukochanych przez niego młodych ludzi, na spotkanie do Kolonii, a Benedykt XVI stanie przed nimi pierwszy raz ze swoim słowem i otwartym sercem. "To sposób na to by się spotkać z młodzieżą. Pokazać im, że są drogą Kościoła, że są poszukiwani i oczekiwani" – tak określił Dni Młodzieży ks. Artur Ważny, duszpasterz akademicki w Tarnowie i uczestnik spotkań.

 

Młodzi całego świata przybyli do Kolonii naśladując Trzech Mędrców - wyruszyli w drogę, by spotkać Jezusa - naszą Drogę, Prawdę i Życie. Benedykt XVI podczas ostatniej niedzielnej modlitwy Anioł Pański jeszcze raz zwrócił się do młodych mówiąc – "Chciałbym zaprosić młodych wierzących z całego świata, także tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w tak niezwykłym wydarzeniu kościelnym, do zjednoczenia się we wspólnej pielgrzymce duchowej do źródeł naszej wiary".

 

Tarnowska grupa pierwsze dni nazwane "Dniami spotkania" spędziła w czterech diecezjach – Mainz, Fulda, Padernborn i Hildeshein. Spotkali  hspace=się z młodymi w niemieckich diecezjach, wspólnie wykonywali prace społeczne. W ten sposób poznawali się. Młodzi z naszej diecezji zaangażowali się w budowę fontanny w Domu Seniora. W sobotę i niedzielę zwiedzili okolicę i wspólnie biesiadowali.

 

W poniedziałek grupy naszej diecezji przybyły do Kolonii. Młodzież otrzymała zakwaterowanie nie tylko w Kolonii, ale też w Bonn i Düseldorf. "Dzisiaj rozpoczyna się nadzwyczajna duchowa przygoda, której będziecie bezdyskusyjnymi bohaterami" – tymi słowami Abp Stanisław Ryłko otworzył uroczyście XX ŚDM w Kolonii.

 

 hspace=Od wczoraj trwa w Kolonii triduum katechetyczne, podczas którego każda grupa uczestnicząca w XX ŚDM odbędzie pielgrzymkę do kolońskiej Katedry. W niej czczone są relikwie Trzech Mędrców. Pielgrzymka do relikwiarza jest szczególną formą katechezy. Pod relikwiarzem umieszczone jest otto: "Być pielgrzymami jako świadkowie wiary". Wyruszając w tę pielgrzymkę, młodzi naśladują Mędrców w osobistym trudzie poszukiwania Chrystusa. Pielgrzymka kończy się udziałem we mszy św. międzynarodowej na placu Tanzbrunnen.

 

Kolonia - to spotkanie wielu kultur i dzielenie się nimi. Wieczorami odbywają się Festiwale Młodych – koncerty, spotkania, prezentacje grup. Od środy na różnych scenach Kolonii, Bonn, Dusseldorfu i Leverkusen koncertują także polskie grupy muzyczne. Wśród wykonawców są m.in. takie zespoły jak: Viola & New Day, Full Power Spirit, Maleo Reggae Rockers i Gaudeamus.

 

Czwartek przyniesie długo oczekiwane spotkanie z Ojcem Świętym, Benedyktem XVI, który po południu przybędzie do Kolonii. W sobotę  hspace=wszyscy udadzą się na plac Marienfeld (Plac Maryi), by tam czuwać razem z Papieżem. Niedziela to ostatni dzień spotkania. Uroczysta Msza święta koncelebrowana przez Papieża zakończy ŚDM.

 

Tarnowska młodzież wyjechała na spotkanie z Papieżem dzięki dotacji (50 tysięcy euro) przekazanej przez wiernych z diecezji Rottenburg-Stuttgart. "Wielu młodych nie pojechałoby, gdyby nie ta pomoc. Cena stała się bardziej przystępna – twierdzi ks. Artur Ważny. Najważniejsze dla młodych jest spotkanie z Papieżem. Dla młodych i dla mnie też – słuchanie Papieża i pójście za jego słowami będzie niezwykłym przeżyciem. Jan Paweł II widział w młodzieży dobro, wyzwalał je. Potrafił tak przemawiać, że szli za Jezusem. Benedykt XVI już ujął Polaków. Obiecał, że będzie kontynuował dzieło Jana Pawła II. Czuję, że Kolonia będzie przełomem, to będzie niezwykłe spotkanie" – dodaje tarnowski duszpasterz akademicki.

 

Polskie media będą relacjonować przebieg XX ŚDM. Wszystkie informacje można uzyskać odwiedzając stronę internetową - http://www.sdm.org.pl/kolonia/

 

 

Beata Burkat

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A