Pielgrzymowanie na Jasną Górę
access_time 2005-08-16 01:11:54
Już w środę rano – 17 sierpnia – wyruszy XXIII Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Dwadzieścia sześć grup zgromadzi się na Rynku, gdzie o godzinie 6.30 zostanie odprawiona Msza święta. Pielgrzymowanie do miejsc świętych jest doświadczeniem obecności Pana Boga, szukaniem Go w trudzie i zmęczeniu, w drugim człowieku. Święty Piotr wprost nazywa człowieka pielgrzymem bez swojej ojczyzny, a 30 w listach Świętego Pawła czytamy: „wiemy, że jak długo pozostajemy w ciele, jesteśmy pielgrzymami, z daleka od Pana”.

W wiekach średnich zrodziły się pielgrzymki do takich miejsc, w których były figurki lub obrazy słynące łaskami. Prowadziły do nich specjalne trasy pielgrzymkowe. Przy nich budowano kościoły, klasztory i specjalne schroniska, by pątnicy mogli otrzymać konieczną im pomoc duchową i materialną. Podejmowanie takiej pielgrzymki było jednym z najważniejszych aktów religijnych w życiu, wymagających nie tylko hartu ducha, ale i wyjątkowych przygotowań.

 

 hspace=Nasi diecezjanie będą podążać na Jasną Górę przez 9 dni. „Pielgrzymi idą dwoma szlakami. W trasie nic się nie zmienia. Znaleźliśmy najkrótsze i najlepsze drogi dla pielgrzymów, żeby bezpiecznie docierali do celu każdego dnia. Sprawdziliśmy trasy, zaktualizowaliśmy postoje. Grupy nocują w tym samych miejscach. Dużo zależy od pielgrzymów – jak sobie zbratają gospodarzy. Na wielu z nich gospodarze oczekują, choć są też sytuacje, kiedy musimy naprawiać relacje” – mówi dyrektor Pielgrzymki ks. Zbigniew Szostak.

 

Przewodnią myślą pielgrzymki są słowa „Eucharystia głoszeniem Ewangelii nadziei”. Czas trudu fizycznego będzie czasem zastanowienia się nad przeżywaniem Tajemnicy Eucharystii. Sens pielgrzymki to odniesienie zwycięstwa nad słabościami, nabranie sił i napełnienie się nadzieją. Pielgrzymi zawierzają Maryi czas tych dziewięciu dni. Modlitwy podążających na Jasną Górę obejmą rodzinę i małżeństwo, ludzi cierpiących, młodzież, księży i siostry zakonne, dzieci, grzeszników…

 

Każda z 26 grup ma swojego opiekuna. Każdy dzień na trasie rozpoczyna się godzinkami, jest wspólnie przeżywana Msza święta, wspólnie słuchana konferencja i Apel Jasnogórski na zakończenie wędrówki. „W tym roku w sposób szczególny będziemy zwracać uwagę i dziękować za siewcę, za Ojca Świętego Jana Pawła II. Pielgrzymi będą mogli otrzymać szaliki biało-żółte z wizerunkiem Papieża” - mówi ks. Szostak.

 

W pierwszym dniu pielgrzymi będą dziękować za Papieża i czas, który nam dał. Na Rynku w czasie Eucharystii przedstawiciele  hspace=poszczególnych grup otrzymają flagi papieskie i po dwa znicze. Grupy uplotą z kwiatów polnych wieńce. W drugim dniu pielgrzymki znicze i wieńce zostaną złożone przy dwóch pomnikach Jana Pawła II w Okulicach i Zabawie. Podczas kolejnych dni Pielgrzymi będą odkrywać tajemnice ziarna – oddzielać ziarno od plew, przemielać żarna na mąkę, może nawet piec chleb. Jak co roku będzie Dzień Małego Pielgrzyma poświęcony maluchom, które uczestniczą wraz z rodzicami w drodze do Częstochowy. W Okulicach i Zieleńcach narzeczeni udzielą sobie sakramentu małżeństwa. Dzień pokuty i pojednania to ostatni dzień wędrówki. Wszyscy pielgrzymi będą ubrani w białe prześcieradła, podkoszulki.

 

W tym roku na trasie pielgrzymki nie będzie pryszniców, ponieważ nie sprawdziły się w roku ubiegłym. Na trasie można kupić coś ciepłego i chłodnego do picia i jedzenia. Będzie działała poczta.

 

Niektóre z grup korzystając z komórki w czasie tych kilku dni łączą się ze swoimi parafiami. Szczególną jest parafia księży Misjonarzy, w której wierni codziennie gromadzą się na apel jasnogórski łącząc się z pielgrzymami.

 

Pielgrzymka przemienia i umacnia serca. Tak jak w Pierwszej Księdze Królewskiej czterdziestodniowa pielgrzymka Eliasza na górę Horeb odnowiła jego ducha, jak 1894 roku podążanie na Jasną Górę przemieniło serce dwudziestoletniego Reymonta. Jeszcze nieznany literat, a bardziej dziennikarz, uczestniczył w tradycyjnej pieszej pielgrzymce z Warszawy na Jasną Górę. Gdy potem opisze swoją pątniczą drogę, znakomicie utrwali nie tylko obyczajowość pielgrzymowania, ale przede wszystkim przemianę duchową, która dokonała się w nim samym. Z Warszawy wyruszył ktoś, kto patrzył na pielgrzymkę z pełnym sceptycyzmu dystansem, ale przed Jasnogórskim Obrazem stanął już człowiek zupełnie inny wewnętrznie.

 

Naszym Pielgrzymom życzymy dobrej pogody, wygodnych butów i radosnego serca.

 

Portal tarnow.net.pl będzie przybliżał każdy dzień wszystkim, którzy nie uczestniczą w pielgrzymce. Zapraszamy do czytania serwisu i pamiętnika pielgrzyma. Niestety w tym roku z przyczyn organizacyjnych nie będzie tylu zdjęć z trasy.

 

Zapraszamy też do słuchania relacji z trasy w RDN Małopolska – o godzinach 8.45, 12.45, 15.45, 17.45, 19.10 i spotkanie w studiu o godzinie 21.05.

 

 

BB

Fot. Darek Górecki

 

www.ppt.lap.pl/

www.rdn.pl

 

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A