MPK walczyło z PKS-em
access_time 2004-10-08 06:22:41

Zarząd Komunikacji Miejskiej rozstrzygnął kolejne przetargi na obsługę miejskich linii autobusowych. Tym razem dwaj najwięksi konkurenci, tarnowskie MPK i PKS, podzielili "łupy" między siebie.

Przetarg na sześć kolejnych linii komunikacyjnych został ogłoszony jeszcze w sierpniu. Zarząd Komunikacji Miejskiej postanowił tym razem poszukać najtańszych oferentów (spełniających oczywiście stosowne wymogi w zakresie obsługi komunikacji miejskiej) na linie autobusowe nr 2, 41, 31, 19, 35 i 34.


Przetargiem na sześć miejskich linii zainteresowanych było aż pięciu przewoźników. Ostatecznie jednak oferty w postępowaniu złożyły jedynie dwie tarnowskie firmy, czyli właśnie MPK i PKS.- Możemy przypuszczać, że firmy spoza Tarnowa nie zgłosiły się do przetargu gdyż trzyletni okres jest zbyt krótkim okresem, aby linie w Tarnowie chciał obsługiwać ktoś z zewnątrz - przypuszcza dyrektor ZKM, Krzysztof Kluza. - Po drugie mniejsi przewoźnicy nie chcą startować w naszych przetargach, ponieważ stawiamy dość wygórowane rygory i kryteria dotyczące obsługi linii. Małym przewoźnikom po prostu jest ciężko sprostać tym kryteriom.MPK złożyło tym razem - w przetargu ogłoszonym przez ZKM - ofertę na sześć linii autobusowych wystawionych w postępowaniu. PKS zabiegał tylko o obsługę dwóch z nich. Obaj konkurujący ze sobą przewoźnicy zaoferowali przy tym niższe ceny od tych, które obecnie ZKM płaci za ich obsługę tarnowskiemu MPK.Jak poinformował nas dyrektor Kluza, MPK zeszło z obowiązującej ceny w kwocie 3,90 zł za wozokilometr do kwot: 3,60, 3,50 i 3,25 - w zależności od linii. PKS na dwie linie wystawił podobne ceny.O wyborze danego przewoźnika decydowały natomiast nie tylko ceny, ale właśnie stosowne kryteria. Brano pod uwagę przede wszystkim jakość autobusów, które przewoźnicy zaproponowali do obsługi wystawionych na przetarg linii.- Jeśli oferowano nowy autobus do ich obsługi, to automatycznie w postępowaniu przyznawaliśmy z tego tytułu dodatkowe punkty przewoźnikowi - tłumaczy Krzysztof Kluza. - Braliśmy pod uwagę także to, czy silnik danego autobusu spełnia normę "euro trzy" i czy ewentualnie posiada już napęd gazowy. Nie bez znaczenia było zaoferowanie przez przewoźników elektronicznych wyświetlaczy w autobusach, sprawdzaliśmy też czy posiadają one urządzenia głośno mówiące.W wyniku przetargu miejskie linie nr 34 i 35 będzie obsługiwał od 1 stycznia już PKS. MPK będzie nadal obsługiwać linie nr 2, 41, 31 i 19.Obsługa sześciu linii autobusowych została powierzona MPK i PKS-owi na kolejne trzy lata, licząc od 1 stycznia 2005r. Będą więc wozić pasażerów aż do końca 2007 r., a krótko przed tym terminem ponownie zostanie ogłoszony przetarg.Od 1 stycznia w sumie aż osiem miejskich linii autobusowych będzie obsługiwał PKS. Są to linie nr 4, 5, 6, 11, 14, 34, 35 i 42. W posiadaniu tego przewoźnika będzie ogółem 18 procent autobusowej komunikacji miejskiej. W posiadaniu MPK pozostaną 23 linie autobusowe, co stanowi 82 procent komunikacji miejskiej.Zarząd Komunikacji Miejskiej w Tarnowie zamierza w 2005 r. utrzymać w sumie 31 linii autobusowych. Dyrektor Krzysztof Kluza podkreśla, że ZKM nie planuje podwyżek cen biletów autobusowych komunikacji miejskiej. - Nie planujemy podwyższać cen biletów w najbliższym czasie właśnie w związku z tym, że od przyszłego roku będziemy płacić niższe ceny wozokilometra - zapowiada dyrektor Kluza.Umowy z MPK i PKS-em na obsługę wystawionych na przetarg sześciu linii zostaną podpisane 21 października. (Smol)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A