Wyczaruj świat bez wad
access_time 2004-09-24 07:14:29

Pałac Młodzieży zajął się organizowaniem II Festiwalu Bajek i Baśni "Bajśnia", według pomysłu dr Jacka Kucaby, artysty rzeźbiarza, twórcy autorskiego programu edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży "Szkoła latania", którego ideą, mówiąc w dużym skrócie, jest tworzenie piękna, ładu, lepszych relacji między ludźmi, a więc i lepszego świata.

[[fotka1]]"Szkoła latania", mierzac się z rzeczywistością, idzie pod prąd, bo to trudna rola zachęcać do dobra, gdy wokół przelewa się głupota, chciwość, nieodparta i podstępna chęć niszczenia drugiego itd., ale idee rzeźbiarza znajdują coraz liczniejszy krąg sympatyków i entuzjastów. Dość powiedzieć, że tegoroczna edycja, "Bajśni" ma już zasięg ogólnopolski a Jacek Kucaba zapowiada, iż trzecim festiwalem postara się zainteresować Europę.


Na razie skupmy się na tegorocznej "Bajśni", bo czasu na napisanie utworu jest już niewiele. Dyrektor Pałacu Młodzieży, dr Marta Komorowska przypomina, że termin dostarczenia płytki CD z zapisem bajki, mija nieodwołalnie 17 października. Po pióro może sięgnąć każdy: dziecko, nastolatek i dorosły. Do udziału w festiwalu zaproszono znane osobistości, by poruszyły wyobraźnię i opisały świat, w którym żyją. Przede wszystkim chodzi jednak o młodych, o włączenie ich do dialogu, by - podkreśla dyrektor Komorowska - zechcieli nam, dorosłym zaufać, wierząc, iż ich sprawy są dla nas ważne.Książka pt. "Bajśnia" ma się ukazać przed św. Mikołajem. W ub.r. właśnie o tej porze znalazła nabywców. Drugi tomik, będzie równie wdzięcznym upominkiem. Przypomnijmy regulamin- każdy uczestnik dostarcza przez siebie napisaną bajkę, czy baśń, napisaną wierszem lub prozą. Akcja osadzona jest w czasach współczesnych, a temat trzeba ująć tak, by stał się przekonującą próbą znalezienia "magicznego" antidotum na niebezpieczeństwa, jakie niosą ze sobą np. narkotyki, technika, wojna, nietolerancja, egoizm, pogarda, niepewność i obojętność wobec innych. Bajki i baśnie powinny zawierać morał, rozbudzać nadzieję w możliwość zmiany otaczającej nas rzeczywistości i mobilizować do walki z panoszącym się we współczesnym świecie złem. Warunkiem dopuszczenia do udziału w konkursie jest indywidualne zmierzenie się autora z tematem. Plagiaty wylądują w koszu, podobnie prace już publikowane, czy biorące udział w innym konkursie. Objętość maszynopisu nie powinna przekraczać 5 stron. Szczegóły pod nr. tel. 621-15-41. Festiwalowi patronuje "Dziennik Polski".Tekst i zdj. (kis)


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A