Paliwa niezgody
access_time 2004-09-24 07:08:12

Decyzja o tym, że przy rondzie klikowskim wybudowana zostanie stacja paliw wzbudziła pewne kontrowersje mieszkańców tych okolic. W planach jest już natomiast pięć kolejnych propozycji lokalizacji nowych stacji paliwowych na terenie miasta.

Na wybudowanie stacji benzynowej przy rondzie klikowskim wydał zgodę miejski inżynier ruchu oraz policja. Wydali pozytywne opinie w tej sprawie, choć początkowa decyzja inżyniera ruchu była akurat negatywna.


Podobnie, początkowa opinia wojewódzkiego konserwatora zabytków w Tarnowie miała być negatywna, co przyznał publicznie projektant stacji paliwowej. Konserwator wydał ostatecznie pozytywną opinię po interwencji projektanta stacji paliwowej u konserwatora krakowskiego.Istnieją obawy, czy nowa stacja paliw nie spowoduje jeszcze większych korków samochodowych na niewielkim rondzie u zbiegu ulic Klikowskiej, Słowackiego i Szkotnik. Obecnie w godzinach szczytu i tak bardzo trudno dostać się zmotoryzowanym na niewielkie rondo od strony ul. Klikowskiej.Inwestor nie wyklucza, co prawda, powiększenia ronda, zarezerwował w tym celu pięciometrowy pas terenu. Czy to jednak wystarczy, aby uniknąć korków przy wzmożonym ruchu samochodowym? Specjaliści twierdzą, że nie da się ich uniknąć nawet jeśli rondo zostanie powiększone.Nic nie wskazuje tymczasem, aby budowa ronda została wstrzymana. Przedstawiciel inwestora zapewnia, że dopełnił wszystkich procedur prawnych i otrzymał wszelkie niezbędne pozwolenia. Rozpoczęto już zresztą roboty budowlane w tym miejscu.Radni miejscy Tarnowa są niezadowoleni, że o całej sprawie dowiedzieli się dopiero wtedy, gdy wszystkie uzgodnienia zostały już wydane.


- Chcielibyśmy o tego typu sprawach wiedzieć po prostu wcześniej, a nie dowiadywać się o tym dopiero wtedy, gdy wszystko jest już przesądzone - uważa radny Jacek Nowicki.


Również zdaniem radnego Jacka Łabno, o tego typu sprawach radni powinni dowiadywać się wcześniej.

- W ubiegłej kadencji zresztą, gdy byłem wiceprezydentem Tarnowa, było w zwyczaju, aby tego typu projekty, mające istotne znaczenie dla miasta, konsultować z radnymi - powiedział Jacek Łabno. - Sądzę, że prezydentowi Bieniowi przysłowiowa korona nie spadłaby z głowy, gdyby w stosownym czasie sprawę budowy stacji paliw przy rondzie klikowskim skierował pod obrady radnych z komisji rozwoju miasta. Radny Jacek Łabno nie wyklucza oficjalnego protestu na najbliższej sesji RMT w sprawie, w której - jak powiedział - radni nie mieli w praktyce nic do powiedzenia.


Przewodnicząca komisji rewizyjnej RMT, Barbara Koprowska, wystosowała już zresztą oficjalny wniosek komisji, aby radni byli informowani przez prezydenta na bieżąco w kwestiach istotnych dla miasta. Radni z komisji rewizyjnej nie stwierdzili natomiast w sprawie budowy stacji paliw przy rondzie klikowskim naruszenia prawa w żadnym z punktów. Dodajmy, że u zbiegu ulic Klikowskiej i Słowackiego powstanie stacja paliw koncernu Statoil.Dodatkowym argumentem używanym przez przeciwników umiejscowienia tu stacji paliw jest to, że będzie się znajdowała naprzeciwko kościoła.(Smol)


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A