Przedostatni spacer
access_time 2004-09-23 07:23:49

W najbliższą niedzielę o godz. 16 rozpocznie się kolejny spacer historyczny po Starym Cmentarzu, przedostatni już w tym sezonie.

-Tematem najbliższego spaceru będą radni miasta Tarnowa okresu autonomii galicyjskiej oraz okresu międzywojennego - zapowiada Antoni Sypek, który oprowadza zainteresowanych historią miasta po najstarszym cmentarzu w Tarnowie.


Wśród postaci, o których opowie w niedzielę, będzie m.in. tarnowski kupiec Władysław Brach, jego bardzo bogate życie i okoliczności bankructwa. Antoni Sypek przypomni także postać Stanisława Szeligiewicza.


Szeligiewicz był cechmistrzem krawieckim i jednocześnie swoistym rekordzistą wśród tarnowskich radnych, gdyż funkcję rajcy miejskiego pełnił aż przez 40 lat.


Mowa będzie także o wiedeńczyku, który osiadł w Tarnowie, spolonizował się, założył pierwszą w Tarnowie cukiernię i kawiarnię w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kawiarnia Tatrzańska. Ufundował także na domu, w którym mieszkał przy ul. Wałowej - tablicę poświęconą Kazimierzowi Brodzińskiemu.


To oczywiście postaci tylko niektórych radnych miasta pochowanych na Starym Cmentarzu, o których będzie mówił w niedzielę Antoni Sypek.


Ostatni spacer Po Starym Cmentarzu z Antonim Sypkiem odbędzie się w tym sezonie 10 października.


- Wtedy opowiem o kobietach Tarnowa: pannach, mężatkach i wdowach, które w jakiś sposób zaznaczyły się w historii Tarnowa - zaprasza już dziś Antoni Sypek.


(Smol)


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A