A i B powiedz nie!
access_time 2004-09-18 09:41:16

Od najbliższego poniedziałku w Tarnowie, podobnie jak w innych miastach Polski, rusza 14. edycja akcji profilaktycznej "Żółty Tydzień". Celem akcji jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, czyli żółtaczce. Akcja potrwa do 2 października - w tym czasie, w 8 placówkach medycznych na terenie Tarnowa będzie można dokonać szczepienia przeciwko WZW typu A i B

Do zachorowania na WZW typu A, czyli tzw. żółtaczkę pokarmową, może dojść poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusem wody pitnej lub mytych w niej owoców i innych surowych pokarmów. Szczególnie narażeni na infekcję są ludzie aktywni, młodzi, często podróżujący, jak choćby do krajów basenu Morza Śródziemnego.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B, czyli tzw. żółtaczka wszczepienna, grozi najczęściej podczas pobytów i zabiegów w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia, salonach fryzjerskich, u kosmetyczki, w czasie wykonywania tatuażu, bądź też poprzez stosunki seksualne z nosicielami wirusa. Leczenie żółtaczki, zarówno typu A jak i B, jest bardzo uciążliwe i długotrwałe, często wymaga hospitalizacji i stosowania kilkumiesięcznej diety, a w związku z tym długotrwałej przerwy w pracy.

- Sytuacja w Tarnowie, jeśli chodzi o zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby, jest obecnie stabilna - mówi Elżbieta Poproch z tarnowskiego Sanepidu. - Niepokojące jest natomiast rejestrowanie nowych zakażeń tym wirusem, zwłaszcza wśród pacjentów, którzy mają za sobą pobyt w szpitalu, a także krwiodawców i narkomanów. Liczby te wciąż rosną - obecnie w regionie tarnowskim jest 2,5 tys. nosicieli wirusa WZW - nie są to osoby chore, lecz zakażone żółtaczką, które mogą zarażać innych. Część nosicieli wirusa ulega następnie zachorowaniu.

Lekarze zgodnie twierdzą, iż jedyną i długotrwałą metodą zapobiegania WZW typu A i B są szczepienia ochronne. Aby zapewnić sobie pewną ochronę, należy przyjąć bądź pojedyncze szczepionki przeciwko WZW typu A (2 dawki w odstępie 6-12 miesięcy) i WZW typu B (3 dawki) bądź też zaszczepić się preparatem skojarzonym uodparniającym na oba typy choroby - podaje się wówczas 3 dawki szczepionki w odstępie 1 i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia. Zaszczepić można się już od najbliższego poniedziałku przez dwa tygodnie w 8 placówkach medycznych na terenie Tarnowa - wszystkich oddziałach CenterMedu, Alergomedzie, Kolmedzie, Zespole Przychodni Specjalistycznych oraz Mościckim Centrum Medycznym. W trakcie trwania akcji szczepionki będą w cenach promocyjnych. Szczepionka skojarzona dla dorosłych kosztuje 99 zł, a dla dzieci 60 zł, natomiast szczepionka przeciwko WZW typu A odpowiednio 100 i 65 zł, a WZW typu B - 42 i 35 zł.

- Przeciwwskazań do szczepienia jest naprawdę niewiele - mówi dr Alicja Jaworska, specjalista chorób zakaźnych z przychodni CenterMed. - Są to głównie: trwająca w tym samym czasie ostra choroba infekcyjna, wysoka gorączka bądź przyjmowanie antybiotyków. Osoby chorujące przewlekle, na przykład na cukrzycę lub astmę oskrzelową wręcz powinny się zaszczepić przeciwko żółtaczce. Równocześnie z akcją "Żółty Tydzień" realizowany jest przedszkolny program profilaktyki wirusowego zapalenia wątroby typu A, skierowany głównie do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Program realizuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tarnowie.

Więcej nt. akcji można dowiedzieć się na specjalnych stronach internetowych: www. szczepienia. pl, www. zoltytydzien. pl, bądź też pod numerem infolinii 0801 109 509 - koszt połączenia lokalnego.


(JUS)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A