Mniej firm w mieście
access_time 2004-07-15 01:28:39

W Tarnowie na koniec czerwca było trochę ponad 9,5 tysiąca firm i indywidualnych przedsiębiorstw (chodzi o podmioty gospodarcze, które rejestrują swoją działalność w Urzędzie Miasta). Niestety ich liczba przez ostatnie pół roku spadła, gdyż więcej firm w tym czasie wyrejestrowano niż wpisano do ewidencji gospodarczej.

Na koniec czerwca w Urzędzie Miasta zarejestrowanych było 9568 podmiotów gospodarczych. - Są to oczywiście jedynie indywidualni przedsiębiorcy, bo my nie rejestrujemy spółek - zastrzega Robert Rogala z Urzędu Miasta Tarnowa. - Te ostatnie rejestrowane są w Krajowym Rejestrze Sądowym w Krakowie.

Okazuje się, że w Tarnowie jest mniej indywidualnych firm i przedsiębiorstw - o 117 - w porównaniu do grudnia 2003r. W ciągu pierwszego półrocza w tarnowskim magistracie 398 osób zarejestrowało bowiem co prawda działalność gospodarczą, ale jeszcze więcej dotychczasowych przedsiębiorców ją wyrejestrowało, bo aż 515. Bilans jest więc: 117 na minusie.

- Prawie przez całe pierwsze półrocze notowaliśmy trend spadkowy w tym zakresie, tzn. więcej firm wyrejestrowywano niż rejestrowano nowych - mówi dyrektor Robert Rogala. - Tylko w maju zanotowaliśmy wzrost, ale trudno wyjaśnić, dlaczego akurat wtedy więcej firm zarejestrowano niż wyrejestrowano.

Z danych miejskich urzędników wynika, że w pierwszym półroczu wyrejestrowywano głównie działalność z zakresu usług ubezpieczeniowych, handlu i transportu.

Wśród 398 nowo zarejestrowanych firm dominują natomiast usługi marketingowe w szerokim tego słowa znaczeniu; na wiosnę sporo rejestrowano też działalności gospodarczej związanej z budownictwem. Dał się również zauważyć wyraźny trend do rejestrowania nowych firm w zakresie usług i handlu w branży komputerowo-informatycznej.

Janusz Smoliński

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A