Nie chodź dwa razy...
access_time 2004-07-14 06:14:25

Od 1 lipca osoby odbierające nowy dowód osobisty w urzędach miast i gmin informowani są przez urzędników wydziałów spraw obywatelskich o konieczności wypełnienia formularza PIT-3 dla fiskusa. PIT-a można wypełnić na miejscu i zlecić przekazanie pod właściwy adres, ale z tej możliwości na razie mało kto korzysta...

Osoby odbierające z Urzędu Miasta nowy dowód osobisty z reguły rezygnują z wypełnienia druku formularza PIT-3 na miejscu. Zabierają PIT-a do domu z zamiarem wypełnienia go w późniejszym terminie.

- Dzieje się tak dlatego, że odbierający nowe dowody osobiste z reguły nie pamiętają numeru NIP, który potrzebny jest do wypełnienia druku tego formularza - mówi Robert Rogala, dyrektor wydziału spraw obywatelskich w tarnowskim magistracie.

Wcześniej, przed 1 lipca, obowiązek wypełnienia takiego PIT-a też ciążył na osobie zmieniającej dowód osobisty, ale trzeba było we własnym zakresie przejść się do urzędu skarbowego po odpowiedni formularz i go wypełnić. Obecnie na mocy zmienionych już przepisów druki PIT-3 można odbierać właśnie w urzędach miast i gmin, gdy przychodzimy po dowód osobistym i wypełniać je na miejscu.

W zamierzeniu nowych przepisów, ta procedura ma ułatwić życie starającym się o nowy dowód. Czy jednak tak się dzieje?

- Owszem petenci mają sporo łatwiej, ale pod warunkiem, że wypełnią druk PIT-3 na miejscu - mówią urzędnicy z tarnowskiego magistratu. - Jeśli tego nie zrobią, to i tak muszą potem wybrać się jeszcze do Urzędu Skarbowego albo do nas, aby wypełniony PIT-3 dostarczyć na miejsce. Jeśli zdecydowaliby się wypełnić druk od razu w Urzędzie Miasta, przy odebraniu dowodu osobistego, to zgodnie z nowymi przepisami my dostarczymy wypełniony PIT-3 do urzędu skarbowego.

Na razie jednak na blisko 250 osób, które w tarnowskim Urzędzie Miasta odebrały dowody osobiste, jedynie 10 z nich zdecydowało się wypełnić PIT-3 na miejscu i zostawić wszelkie formalności do załatwienia miejskim urzędnikom. Pozostali petenci z reguły nie pamiętali swojego numeru NIP i muszą w związku z tym jeszcze raz przejść się do urzędu.

(Smol)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A