Kwiaty pod kurhanem
access_time 2004-07-13 05:59:43

Na Starym Cmentarzu w Tarnowie odbyła się w niedzielę o godz. 17.30 uroczystość upamiętniająca tzw. Czarną Niedzielę Wołyńską. W niedzielę minęła bowiem 61 rocznica tamtych tragicznych wydarzeń, które rozegrały się 11 lipca 1943 r. na Wołyniu.

[[fotka1]] Oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały tamtego dnia z samego rana bezbronną polską ludność cywilną. Historycy spierają się o liczbę ofiar, które tylko tamtej jednej niedzieli poniosły tragiczną śmierć, ale przyjmuje się, że tylko tego jednego dnia Ukraińcy zamordowali około 10 tysięcy Polaków. Mordowano także samych Ukraińców, na przykład małżonków z mieszanych małżeństw.

Dla byłych mieszkańców Kresów Południowo-Wschodnich II RP spotkanie zorganizowane w niedzielę na Starym Cmentarzu w Tarnowie stało się okazją do wielu wspomnień. O tragicznych losach Polaków w tamtych czasach opowiadała dr Beata Lubich, głos zabierał także Edward Kupiniak z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Od strony historycznej powiedział o tamtych tragicznych wydarzeniach tarnowski historyk, Paweł Juśko. Na koniec składano wieńce i wiązanki kwiatów pod kurhanem kresowym upamiętniającym na Starym Cmentarzu setki tysięcy ofiar. Uroczystości zostały przygotowane przez tarnowski oddział TMLiKPW oraz młodych ludzi ze Stowarzyszenia "Koliber". (Smol)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A