Gdzie sprzedawać owoce?
access_time 2004-08-11 08:46:50

Przedstawiciele Małopolskiej Izby Rolniczej i plantatorzy z regionu tarnowskiego szukają nowych rynków zbytu dla swoich owoców. Chcąc nawiązać kontakty gospodarcze, delegacja z Tarnowa odwiedzi w najbliższych dniach Litwę, Łotwę i Estonię.

W tym roku kilogram owoców kosztuje w skupie średnio mniej niż złotówkę. Najgorzej jest w przypadku czarnych porzeczek, za kilogram plantatorzy otrzymują niewiele ponad 20 groszy.


- Ceny za owoce miękkie są coraz niższe, są skupywane poniżej kosztów produkcji. Zyski są minimalne, nie zwracają się nawet poniesione nakłady. Są rolnicy, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, wzięli kredyty, chcąc zainwestować w gospodarstwo, a teraz nie mogąc nic zarobić, nie mają możliwości ich spłacania. Dlatego musimy sami podjąć działania - mówi Paweł Augustyn, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej.


Delegacja składająca się z przedstawicieli MIR-u i plantatorów wyjeżdża do krajów nadbałtyckich, by tam szukać nowych rynków zbytu. Mają nadzieję na nawiązanie kontaktów handlowych z tamtejszymi organizacjami rolniczymi. (baja)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A