Jubileuszowy Laur Tarnowskiej Starówki
access_time 2004-05-31 08:00:38

W sobotę w sali tarnowskiego Ratusza już po raz dwudziesty wręczono Laury Tarnowskiej Starówki, czyli główne nagrody w konkursie jednego wiersza organizowanym w Tarnowie. Jak co roku konkurs poetycki rozgrywany był w dwóch kategoriach: wiersza poświęconego Tarnowowi oraz pozostałych utworów poetyckich o tematyce tzw. ogólnej.

[[fotka1]] Nadesłane na konkurs utwory poetyckie oceniło w tym roku trzyosobowe jury, któremu przewodniczył poeta i krytyk literacki Henryk Cyganik. W skład jury weszli także Stanisław Franczak oraz Krzysztof Nowak.

Henryk Cyganik odczytał w sobotę w sali Ratusza werdykt jury tegorocznego konkursu poetyckiego. Z uzasadnienia wynikało, że na tegoroczny Laur nie napłynęły co prawda utwory wybitne, ale wiele z nich można było uznać za solidnie napisane wiersze.

W sumie jurorzy musieli przebrnąć przez blisko 500 utworów poetyckich, z czego wierszy o tematyce tzw. ogólnej było aż 440 a 58 dotyczyło tematyki tarnowskiej.

Za wiersz o Tarnowie Laur Tarnowskiej Starówki i nagrodę prezydenta miasta otrzymał poeta aż z Bielska-Białej. Główne trofeum w tej kategorii odebrał Stanisław Gola za wiersz Retroimpresja z Tarnowa.

Trzy równorzędne wyróżnienia za wiersze o Tarnowie odebrali natomiast: Maria Glica z Sutkowa za Balladę o zaczarowanym tramwaju, Sławomir Podgórski z Bogumiłowic za Balladę o Józku na szelkach oraz Jacek Szydłowski z Lublina za wiersz Tarnów - 2004.

Wśród wierszy o tzw. tematyce ogólnej pierwsza nagroda i Laur Tarnowskiej Starówki powędrowały w ręce autora z Elbląga, Marcina Jurzysty - za piękny wiersz Różaniec. Drugą nagrodę otrzymała zaś Bogusława Tutajewicz z Sosnowca za Przedpole, trzecią - Zofia Nowacka z Lublina za Własność prywatną.

W kategorii wiersza o tematyce ogólnej przyznano też trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Romana Jegor z Mikołowa za wiersz Kolej rzeczy, Piotr Macierzyński z Łodzi za XXX oraz Lechosław Juszczak z Lewina Brzeskiego za Opowieść.

Romana Jegor, poetka z Mikołowa, otrzymała ponadto niezależną od werdyktu jury nagrodę Klubu Literackiego Liberum Arbitrium. Nagroda ta już po raz drugi została przyznana przez poetów skupionych w klubie literackim. Dlatego poeci Andrzej Szczepański i Kazimierz Karwat wręczyli w sobotę autorce z Mikołowa ręcznie wyrzeźbiony w drewnie dyplom oraz rzeźbę autorstwa Kazimierza Karwata.

Andrzej Szczepański zaprezentował nam także swoją nową książeczkę jego autorstwa, która ostatnio ukazała się dzięki pomocy sponsorów a wydrukowana została w małej poligrafii tuchowskich Redemptorystów. Książeczka literata z Zakliczyna zatytułowana została Sza_piski i jest to trochę humorystyczne spojrzenie na świat nas otaczający.

Głównym organizatorem tegorocznego Lauru Tarnowskiej Starówki było oczywiście Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, biuro organizacyjne w Tarnowie.

(Smol)


fot. Janusz Smoliński

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A