Buskerzy w Tarnowie
access_time 2004-06-23 13:27:34

Niedługo VIII Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych „BuskerBus” – 30.06 -1.07.2004r. BuskerBus to pierwszy w Polsce festiwal artystów ulicznych (buskerów), który odbywa się od 1997 roku. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest Romuald Popłonyk. Na imprezie występują magicy, clowni, muzycy, szczudlarze, żonglerzy, połykacze ognia, magicy i inni artyści z całego świata.

Na Festiwalu „BuskerBus” nigdy nie było i nie będzie biletów, konkursów i rankingów - impreza promuje wyłącznie artystów wolnych i niezależnych. Festiwal nie jest jedynie zbiorem występujących artystów, lecz swoistym spektaklem, jednorodną, multimedialną kompozycją. „BuskerBus” można określić „festiwalem alternatywnym” z wielu powodów. Przede wszystkim jest unikatową na skalę co najmniej europejską pielgrzymką śmiechu i radości, w której udział biorą artyści ze wszystkich kontynentów. Następnie to, iż jest całkowicie niekomercyjnym przedsięwzięciem o charakterze nie tylko artystycznym. Wykonawców od publiczności nie oddziela ani siatka stadionu, ani rampa sceniczna lub policyjne płotki z murem ochroniarzy ani wreszcie drzwi salonu, dzięki czemu możliwy jest bezpośredni kontakt, rozmowa, wymiana adresów lub wspólnie spędzony wieczór przy kolacji lub piwie. Wreszcie – obecnie, w dobie poszukiwania nowych, interesujących możliwości budowania pomostów między narodami, ta propozycja wydaje się wychodzić naprzeciw wszelkim oczekiwaniom.


Buskerzy całe życie spędzają w drodze. Jeżdżą od miasta do miasta i prezentują swoją twórczość. Z tego się utrzymują. Romuald Popłonyk też jest buskersem. Jako "człowiek orkiestra" zjeździł pół świata, występując na festiwalach sztuki ulicznej. Poznanych tam artystów zaprasza na wrocławski BuskerBus. Goście tegorocznego festiwalu przyjadą z Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Francji, USA, Holandii, Niemiec, Mongolii, Hiszpanii, Austrii i Danii. Polskę reprezentować będą: Teatr Koło ze Śląska, Gdańska Pracownia Teatru i Malarstwa Maszoperia, Teatr Domino z Nowogrodu Bobrzańskiego, Teatr Prawdziwy z Bielawy i  Teatr Odjazdowy z Jelcza-Laskowic.


Festiwal rozpocznie się we Wrocławiu 26 czerwca, natomiast w Tarnowie buskerów z całego świata będzie można spotkać w dniach: 30.06-1.07.04r. na Placu Sobieskiego i ulicy Wałowej w godzinach: 11.00-16.00 oraz na Rynku – 18.00-22.00.

Występy artystów odbywać się będą w punktach oznaczonych specjalnymi, ponumerowanymi przystankami „BuskerBusa”. W czasie występów centralnym miejscem Festiwalu jest stojący autobus „Buskerbus”, z którego na żywo prowadzone są zapowiedzi i komentarze zdarzeń festiwalowych oraz wywiady z uczestnikami i wykonawcami.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A