Podzielono pieniądze dla osiedli, czyli co w prasie piszczy
access_time 2016-04-13 08:00:00
Wypadek „elki” podczas egzaminu na prawo jazdy. Tarnów bez spalarni śmieci? Pomnikowe dylematy tarnowskich radnych. Czyli o czym przeczytamy w bieżącym wydaniu Tygodnika TEMI oraz Gazety Krakowskiej.

W dzisiejszym numerze Gazety Krakowskiej można przeczytać m.in. o tym:

  • Podzielono pieniądze dla osiedli

Ponad 3,5 miliona zł Tarnów przeznaczył w tym roku do dyspozycji rad osiedli. Pieniądze zostały już podzielone na konkretne zadania. Pula została podzielona z uwzględnieniem wielkości osiedla, liczby jego mieszkańców i długości dróg, które w danej części miasta się znajdują. Najwięcej, bo 424 tys. zł trafiło do osiedla Krzyż. Niewiele mniej dostała rada osiedla Mościce – 422 tys. zł. Najmniej pieniędzy natomiast trafiło na osiedle Legionów – tylko 70 tys. zł. W ramach otrzymanych pieniędzy rady osiedlowe musiały 70 proc. z nich przeznaczyć na infrastrukturę techniczną, 20 proc. na kulturę i oświatę oraz 10 proc. na zadania ekologiczne. Dlatego wśród zaplanowanych inwestycji znalazły się place zabaw, zagospodarowanie terenów zielonych, czy organizacja imprez plenerowych.

  • Wypadek „elki” podczas egzaminu na prawo jazdy

Dziewiąte podejście do egzaminu na prawo jazdy skończyło się wczoraj dla 38-letniej kobiety wypadkiem.Wszystko przez gwałtowne hamowanie na skrzyżowaniu, gdy na sygnalizatorze zapaliło się żółte światło. Na „elkę” wpadła wtedy jadąca z tyłu skoda. Pogotowie zabrało do szpitala poturbowanego egzaminatora, który skarżył się na uraz kręgosłupa. To nie pierwszy taki przypadek w Tarnowie – w ub.r. doszło do dwóch kolizji z udziałem samochodów MORD.

 

W dzisiejszym numerze Tygodnika TEMI można przeczytać m.in. o tym:

  • Tarnów bez spalarni śmieci?

Grupa Azoty SA podtrzymuje swoją dawną ofertę zbudowania dla miasta spalarni śmieci, ale mimo tego taka instalacja raczej w mieście nie powstanie. Wątpliwości co do zasadności lokalizacji spalarni w Tarnowie trwają od dwóch lat, ale przypuszczalnie zostaną oficjalnie potwierdzone w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Koncepcja wybudowania w Tarnowie spalarni powstała pięć lat temu, ale co raz mniejsze stają się szanse jej realizacji. Pierwsze wątpliwości odnotowane zostały w 2014 roku, gdy minister środowiska wyraził pogląd, że aż pięć planowanych w Małopolsce spalarni może okazać się kosztownym zbytkiem, bowiem za mało będzie odpadów do przerobu. Wówczas do gry włączyła się Grupa Azoty SA., porozumiała się z miejską spółką MPEC, która była zainteresowana powstaniem spalarni przy ul. Komunalnej (dawnej Cmentarnej). Obie firmy zawarły wstępną deklarację w tej sprawie.

  • Pomnikowe dylematy tarnowskich radnych

Tarnów ciągle ma swój pomnik „wdzięczności Armii Radzieckiej”, spokojnie stoi sobie w Krzyżu może dlatego, że schował się na cmentarzu komunalnym. Prezes IPN zachęca samorządy, aby usuwały z przestrzeni publicznej pamiątki po PRL‑owskiej przeszłości. Czy w Tarnowie zostanie ten apel wysłuchany? Pomnik odsłonięty w 1948 roku ma prostą formę: na szczycie znajdują się duża czerwona gwiazda i napis cyrylicą: CCCP (ZSSR: Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich). Niżej umieszczona została granitowa tablica z napisałem: ,,Cześć i chwała bohaterom poległym za wolność i niepodległość Związku Radzieckiego i Polski". Napis tej samej treści został wykonany w języku rosyjskim.

 

Więcej szczegółów w dzisiejszych numerach TEMI oraz Gazety Krakowskiej.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A