Dwa medale Polaków we wspinaczkowym Pucharze Świata
access_time 2016-07-14 08:01:00
Świetny wynik odnotowała reprezentacja Polski w Pucharze Świata we wspinaczce na czas. Marcin Dzieński wygrał rywalizację mężczyzn, a Aleksandra Rudzińska zdobyła srebrny medal.

Trzecia runda tegorocznego PŚ w Chamonix odbywała się w szczególnych warunkach pogodowych. Nieustający deszcz zmuszał organizatorów do wielu zmian w harmonogramie zawodów. Sytuacja stała się na tyle trudna, że jury sędziowskie rozważało nawet odwołanie imprezy – kończąc rywalizację na rundzie kwalifikacyjnej.

Wbrew pozorom taka decyzja mogła być dobra dla polskiego zespołu, gdyż już od eliminacji nasi zawodnicy plasowali się na wysokich pozycjach: Marcin Dzieński (AZS PWSZ Tarnów) jako jedyny zawodnik pobiegł poniżej 6 sekund na 15 metrowej ścianie wspinaczkowej, a Aleksandra Rudzińska (KW Kotłownia Lublin) zajmowała 2 lokatę. Niemniej udało się rozegrać rundę finałową na drugi dzień w krótkiej przerwie pomiędzy kolejnymi ulewami.

W 16-osobowych finałach startowało, aż pięć Polek oraz tylko jeden Polak. Niemniej to właśnie tarnowianin zdominował rywalizację od samego początku, nie dając kolejnym rywalom najmniejszych szans. Jedynie w półfinałowym biegu Irańczyk Reza Alipourshenazandifar wytrzymał tempo narzucone przez Polaka, aby jenak ostatecznie ulec o 3 setne sekundy. Dawno już na arenach międzynarodowych żaden meżczyzna tak niezdominował konkurencji. Dzieński w pełni zasłużenie i pewnie sięgnał po złoto, wygrywając w ścisłym finale z Czechem Liborem Hrozą.

Tymczasem panie mozolnie pięły się po pucharowej drabince. W strefie medalowej znalazły się dobrze dysponowane w tym roku: wspomniana już Aleksandra Rudzińska oraz Klaudia Buczek (AZS PWSZ Tarnów). Niestety tarnowianka uległa w biegu półfinałowym faworyzowanej Anouk Jaubert, a następnie przegrała walkę o brązowy medal z Rosjanką Anną Cyganową – plasując się tym samym tuż za podium. Francuzka w biegu o pierwsze miejsce pokonała lubliniankę, która nie ukończyła biegu. Występ Polek potwierdził, że w tym sezonie nie powiedziały one jeszcze ostatniego słowa i będą się liczyć w dalszej rywalizacji.

Kolejna odsłona pucharowych zmagań już 15 lipca w szwajcarskim Villars.

Komplet wyników oraz zdjęcia na stronie: www.ifsc-climbing.org

Skrócone wyniki:

Kobiety

 1. JAUBERT Anouck FRA

 2. RUDZIŃSKA Aleksandra POL

 3. TSYGANOVA Anna RUS

 4. BUCZEK Klaudia POL

 5. ROPEK Edyta POL

 1. BROŻEK Anna     POL

 1. CHUDZIAK Patrycja POL

 1. PROKOPIUK Monika POL

 

Mężczyźni

 1. DZIEŃSKI Marcin  POL

 2. HROZA Libor CZE

 3. ALIPOURSHENA. Reza IRI

 1. HAŁASA Rafał     POL

 2. LEWICKI Michał  POL

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A