Gwiazdy będą spadać, czyli co w prasie piszczy
access_time 2016-08-10 09:23:00
Pokemony biegają po Tarnowie. Pejzaż z „koszmarkami”. Znowu płoną ścierniska , czyli o czym przeczytamy w bieżącym wydaniu Tygodnika TEMI oraz Gazety Krakowskiej.

W dzisiejszym numerze Tygodnika TEMI można przeczytać m.in. o tym:

  • Pokemony biegają po Tarnowie

Gra na smartfony i tablety Pokemon Go bije rekordy popularności na świecie, szał nie ominął również Tarnowa. Jedni przemierzają ulice miasta z telefonem w dłoni, aby złapać wszystkie dostępne stworki, inni patrzą na nich jak na nawiedzonych i nie do końca łapią, o co w tej zabawie chodzi.

  • Pejzaż z „koszmarkami”

Od wielu lat autorzy wydawnictw albumowych i turystycznych zastanawiają się, jak uchwycić na fotografii panoramę tarnowskiej Starówki, by w kadrze nie znalazł się osławiony wysoki „koszmarek” – gmach dawnej Telekomunikacji Polskiej SA. Zbudowanie w tamtym miejscu tegoż obiektu można uznać za zbrodnię na historycznym pejzażu śródmieścia, ale to niejedyny obiekt, który został posadowiony w mieście bez poważnego namysłu. I ciągle szpeci Tarnów. Wybudowany w latach siedemdziesiątych gmach dawnej Telekomunikacji Polskiej miał ponoć „ideologicznie” przyćmić dominującą w pejzażu śródmieścia Tarnowa bryłę katedry

W dzisiejszym numerze Gazety Krakowskiej można przeczytać m.in. o tym:

  • Znowu płoną ścierniska

Ośmiokrotnie wyjeżdżali w ostatnich dniach strażacy w powiecie tarnowskim do pożarów ściernisk i zboża. Były to w większości podpalenia. Najpoważniejsze zdarzenie miało miejsce w poniedziałek w Starych Żukowicach, gdzie w płomieniach stanęło ponad 1,2 hektara pola, na którym jeszcze kilka dni temu rosło zboże. Istniało duże zagrożenie, że pożar przerzuci się na sąsiednie pola i las. Podobne akcje strażacy przeprowadzili w ostatnich dniach również w Karwodrzy, Kowalowej oraz dwukrotnie w gminie Wierzchosławice. Poza ścierniskami, dwukrotnie – w gm. Ryglice i Ciężkowice – w ogniu stawało nieskoszone jeszcze w tym roku zboże, rosnące na pniu. W tych przypadkach straty były kilkakrotnie większe niż z powodu pożarów, które strawiły jedynie ścierniska. – Zazwyczaj przyczyną pożarów na polach są celowe podpalenia. Rolnicy często po skończonych żniwach w ten nieodpowiedzialny sposób pozbywają się resztek słomy,z którą niejednokrotnie nie wiedzą, co zrobić – przyznaje Paweł Mazurek, rzecznik prasowy tarnowskiej straży pożarnej. Za podpalenie ściernisk, podobnie jak suchych traw wiosną, można zostać ukaranym mandatem wynoszącym od 50 do 500 złotych. Ustalenie winnych nie jest jednak łatwe. Przy obecnej, wietrznej pogodzie pożar z pól łatwo i szybko może przenieść się na zabudowania lub spowodować duże straty w lasach.

  • Gwiazdy będą spadać

W nocy z czwartku na piątek i z piątku na sobotę na niebie zobaczymy burzę meteorów. W Małopolsce warunki do obserwacji będą dobre pierwszej nocy. Wszyscy miłośnicy astronomii szykują się do corocznej obserwacji spadających gwiazd, czyli roju Perseidów. Perseidy w ziemskiej atmosferze pojawiają się corocznie w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wtedy można ich zobaczyć od 80 do 150 na godzinę. Raz na 12 lat to zjawisko jest jeszcze bardziej intensywne. I tak właśnie będzie tym razem, w nocy z czwartku na piątek. Wtedy zobaczymy nawet do 200 Perseidów na godzinę. To dobra informacja dla Małopolan, którzy chcą patrzeć w niebo, bo tej nocy w regionie ma być pogodnie. – Noc z czwartku na piątek powinna być w miarę przyzwoita i bezchmurna. Nie prognozujemy opadów, więc będą dobre warunki do obserwacji – mówi Piotr Drygas z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Gorzej może być jednak z piątku na sobotę. Niewykluczone są wtedy opady deszczu, ale już po północy. Synoptycy dodają, że to jednak prognoza w przód, więc jeszcze nie przekreślajmy tej nocy. Podczas obserwacji Perseidów nie powinniśmy się niczym rozpraszać, zwłaszcza zerkając co chwilę na smartfona. Bo od światła telefonu nasze źrenice będą się zwężać i będziemy widzieli mniej. Najlepiej wybrać ciemne miejsca. Tak jak Karol Wójcicki, który w pierwszą noc jedzie w Bieszczady do jednego z najciemniejszych miejsc w Polsce, w okolice Tarnawy Niżnej. Stamtąd będzie m.in. prowadził relację na żywo na swojej stronie i Facebooku „Z głową w gwiazdach”.

Więcej szczegółów w dzisiejszych numerach TEMI oraz Gazety Krakowskiej.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A