Ruszyła przebudowa Spokojnej, czyli co w prasie piszczy
access_time 2018-03-07 09:58:00
Tarnowianie duszą się smogiem i chcieliby autobusów za darmo. Kocie spory po tarnowsku. Zmiany w miejskiej radzie, czyli o czym przeczytamy w bieżącym wydaniu Tygodnika Temi oraz Gazety Krakowskiej.
W najnowszym wydaniu Tygodnika Temi możemy przeczytać m.in. o tym:
  • Jak kolej podzieliła wieś
Wola Rzędzińska z trudem się godzi z nowymi porządkami na kolei. Kiedyś jeszcze dało się żyć w miarę normalnie, teraz jest większy kłopot. Daleko do objazdów i marne dookoła widoki. Tylko tunel na całej długości. Jedni mieszkańcy nie widzą już drugich z północnej lub południowej strony.
  • Samobójcy są wśród nas
Nie pozostawiają listów, choć czasem piszą o swoich planach na Facebooku. Metody zerwania z życiem wybierają różne, odmienne są też przyczyny ich desperackich kroków. W minionym roku 30 mieszkańców Tarnowa i powiatu tarnowskiego usiłowało popełnić samobójstwo. Tylko w jednym dniu ubiegłego tygodnia zanotowano dwie takie próby, obie udane.
  • Zmiany w miejskiej radzie
Stefan Wrona złożył ślubowanie i dołączył do składu Rady Miejskiej w Tarnowie. Zastąpił Ryszarda Ścigałę, który stracił jesienią ubiegłego roku mandat radnego. Ale to nie koniec zmian. Trójka radnych zdecydowała się na utworzenie nowego klubu. To efekt powstania niedawno stowarzyszenia Nasze Miasto Tarnów.
  • Ruszyła przebudowa Spokojnej
Rozpoczął się remont ul. Spokojnej, łączącej przemysłową część miasta m.in. z autostradą A4. Ekipy drogowców prowadzą prace poza pasem drogowym, więc na razie nie ma dodatkowych utrudnień w komunikacji. Oprócz Spokojnej miasto przebuduje też połączoną z nią ul. Elektryczną.
  • Kocie spory po tarnowsku
Wolno żyjące koty poróżniły mieszkańców dwóch tarnowskich osiedli. Jedni nie chcą zwierząt w pobliżu bloków, drudzy uważają, że czworonogom należy się opieka. Kto powinien rozstrzygnąć problem: spółdzielnia mieszkaniowa, miasto czy może organizacje pracujące na rzecz ochrony czworonogów?
 
W najnowszym wydaniu Gazety Krakowskiej możemy przeczytać m.in. o tym:
  • Borek. Kilka lat walczą o krótki odcinek kanalizacji. Chcą nawet zapłacić, ale gmina im odmawia
Magdalena Rasińska i Robert Rundsztuk nie pojmują dlaczego gmina nie chce zbudować kawałka sieci kanalizacji w Borku, do której mogliby przyłączyć swoje domy. Gotowi byliby nawet ponieść koszty inwestycji, ale urzędnicy są nieugięci, bo ich zdaniem budowa „nie opłaca się”.
  • 136,5 mln zł z unijnych funduszy dla 26 małopolskich szpitali i ośrodków zdrowia
Małopolskie szpitale i ośrodki zdrowia czeka prawdziwa rewolucja. Wszystko za sprawą rozstrzygniętego właśnie konkursu, w ramach którego zostanie zrealizowanych 28 projektów polegających na rozbudowie, modernizacji czy utworzeniu nowych oddziałów. Oddziały szpitalne zostaną też wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną. Na inwestycje w 26 placówkach samorząd województwa przeznaczył prawie 136,5 mln zł Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
  • Tarnowianie duszą się smogiem i chcieliby autobusów za darmo
Od tygodnia powietrze nad Tarnowem jest fatalnej jakości. Znaczne przekroczenia norm zanieczyszczenia sprawiają, że mieszkańcy chcieliby darmowej komunikacji miejskiej w dni smogowego alarmu, podobnie jak to ma miejsce w stolicy Małopolski. Niestety, magistrat nie zamierza rozważać tej opcji.
  • Sądy przerzucają się aktami afery, przez którą Tarnów stracił wielkie pieniądze
Afera towarzysząca osiem lat temu budowie łącznika autostradowego w Tarnowie wciąż czeka na sądowy finał. Rzeszowski Sąd Apelacyjny uchylił decyzję Sąd Okręgowego w Rzeszowie o zwróceniu aktu oskarżenia w tej sprawie do prokuratury. To oznacza, że proces dziewięciu oskarżonych o udział w zmowie dopiero teraz będzie mógł ruszyć z miejsca.
  • 1000 zł dodatku do emerytury, ale nie dla każdego
Według wyliczeń resortu finansów, pracownik, który, zarabia 4,5 tys. złotych miesięcznie brutto, jeśli będzie oszczędzał przez 25 lat (miesięcznie po 2% pencij plus 1,5%, zapłaci jego pracodawca- pula ta będzie inwestowana, by pomnożyć kapitał), to dodatkowo do emerytury co miesiąc ma dostawać tysiąc złotych. Większość osób tej kowty, jednak nigdy nie zobaczy. 
 
Więcej szczegółów w dzisiejszych numerach TEMI oraz Gazety Krakowskiej.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A