Grypa w natarciu. Przegląd prasy
access_time 2019-01-23 11:32:00
W dzisiejszym przeglądzie prasy m.in. o rosnącej liczbie chorych na grypę, a także o tym, na co przeznaczane są pieniądze z wizyt duszpasterskich.

W dzisiejszym wydaniu Tygodnika Temi możemy przeczytać m.in. o tym:

  • Groźna grypa

W minionym tygodniu w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie przebywało 10 pacjentów chorujących na grypę wywołaną przez jedną z odmian wirusa AH1N1. W całej Małopolsce zarażone były 23 osoby. Tymczasem w Tarnowie i powiecie tarnowskim przybywa również chorych na klasyczną grypę. Jak potwierdza tarnowski sanepid, pacjentów jest niemal trzy razy więcej niż w analogicznym okresie minionego roku.

  • Nie chcą komórkowego nadajnika

W tarnowskiej dzielnicy Krzyż ma powstać nowy maszt telefonii komórkowej, tak zwana stacja bazowa. Strach przed takimi inwestycjami ciągle nie mija, bo ludzie boją się negatywnego oddziaływania na ich zdrowie. W tym przypadku jest podobnie. Wielu mieszkańców budowie masztu się sprzeciwiło, ale nie wszyscy. Niektórzy są zdania, że maszt będzie przydatny przy wdrażaniu nowej generacji telefonii bezprzewodowej i nie należy stawiać bariery nowoczesności. Inni chcieliby jednak, by nowocześnie było, ale z dala od ich domów.

  • Po kolędzie...

Tuż po świętach Bożego Narodzenia rozpoczyna się okres kolędy, czyli duszpasterskiej wizyty księży w domach wiernych. Odwiedziny te reguluje prawo kanoniczne, w myśl którego ksiądz poznaje wiernych ze swojej parafii, ich problemy, modli się z nimi, poświęca dom i błogosławi na kolejny rok. Dla księży i Kościoła jest to także okazja do podreperowania budżetu i nie powinno to dziwić, Kościół w Polsce utrzymuje się przecież w dużej części z ofiar. W diecezji tarnowskiej większość ofiar z kolędy pozostaje do dyspozycji księży. Część z pozyskanych datków przeznaczają oni na potrzeby tzw. służby ołtarza, kolejną część do kurii na utrzymanie księży emerytów. Bywa też że księża przekazują część ofiar na potrzeby seminarium.


Z kolei w najnowszym wydaniu Gazety Krakowskiej możemy przeczytać m.in. o tym:

  • Chcą wybudować na Dunajcu nowy most

Kłopoty z mostem na Dunajcu w Ostrowie nie zniechęciły tarnowskiego starostwa w staraniach o budowę nowej przeprawy przez rzekę. Miałaby ona powstać na przykład w Otfinowie lub Siedliszowicach, gdzie obecnie kursują promy. Koszt budowy mostu szacowany jest na około 100 milionów złotych. Starostwo może jednak liczyć na wsparcie gmin Żabno i Wietrzychowice. Ponad połowę kwoty planuje też pozyskać z rządowego programu "Mosty dla Regionów".

  • Tarnowianie duszą się w smogu

Rekordowe tej zimy zanieczyszczenia powietrza odnotowano wczoraj nad ranem w Tarnowie. Złożyły się na to bardzo niskie temperatury i związana z nimi kumulacja sezonu grzewczego oraz brak wiatru, który rozwiałby wiszący nad miastem smog.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A