Loteria podatkowa nie uratuje finansów miasta. Przegląd prasy
access_time 2019-09-11 08:57:00
W dzisiejszym przeglądzie prasy m.in. o zakończonej w Tarnowie loterii podatkowej. Czy okaże się kołem ratunkowym dla finansów miasta? Bardzo wątpliwe, co nie zmienia faktu, że budżetowi niczym tlen potrzebna jest każda złotówka. Tarnów na koniec roku będzie miał dług na poziomie pół miliarda złotych, a deficyt tylko w tym roku wyniesie ponad 100 mln. Prezydent mówi otwarcie o polityce mocnego zaciskania pasa...

W dzisiejszym wydaniu "Gazety Krakowskiej" możemy przeczytać m.in. o fatalnym stanie miejskich finansów, których na pewno nie uratuje zakończona w poniedziałek loteria podatkowa:

  • Loteria nie uratuje finansów miasta

Za nami pierwsza edycja loterii podatkowej, którą zorganizował tarnowski magistrat. Kto złożył PIT w tarnowskiej skarbówce, mógł wygrać cenne nagrody. Konkurs kosztował budżet miasta 119 tys. zł. Zakwalifikowano do niego 2528 osób, ale na samo losowanie przyszła garstka ludzi. Czy loteria podatkowa pomoże w poprawieniu opłakanej sytuacji finansowej samorządu Tarnowa? Organizatorzy liczą, że tak, choć po ostatnich decyzjach rządu w sprawie PIT-ów wpływy do miejskiej kasy mogą być jeszcze niższe niż w tym roku. Miasto otwarcie mówi o polityce mocnego zaciskania pasa i szukaniu oszczędności. Coraz głośniej słychać o zwolnieniach kilkudziesięciu osób, które pracują w różnych jednostkach samorządowych. Najprawdopodobniej trzeba też będzie zrezygnować z wielu zaplanowanych na przyszłe lata inwestycji. Nie wiadomo, czy loteria zostanie powtórzona za rok, bo wszystko uzależnione jest od... sytuacji finansowej Tarnowa.

  • Deportacja Czesława K. jest wciąż niepewna

Mąż Grażyny Kuliszewskiej, która zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach nadal pozostanie w areszcie. Mężczyzna twierdzi, że jest niewinny. On i jego obrońcy przekonywali sąd, że mają na to dowody, ale jedyny świadek nie złożył na razie zeznań. Sąd w Londynie czeka na ten dowód od lipca. - Dowód ten ma rzekomo posiadać polska prokuratura, która jednak nie przedłożyła go dotąd brytyjskiemu sądowi. To dla podejrzanego i jego obrońców jest wyraźnym sygnałem na brak rzetelności i bezstronności polskiego wymiaru sprawiedliwości - powiedział detektyw Bartosz Weremczuk.


Z kolei na okładkę tygodnika "Temi" wrócił sezonowy temat smogu:

  • Wraca smog, który zabija

W Krakowie wszedł w życie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. W Tarnowie jeszcze tak restrykcyjnych zakazów nie ma, ale kontrole są. Tarnowscy strażnicy miejscy odbyli szkolenia z zakresu sprawdzania palenisk domowych. Informatycy pracują nad stworzeniem internetowej mapy z możliwością zaznaczania na niej nieruchomości, z których unosi się czarny dym z komina.

  • Elektryczne hulajnogi - ekologiczny mit?

Od kilkunastu dni w Tarnowie można wypożyczyć hulajnogi i skutery elektryczne. Tarnów dołączył do niewielkiej na razie grupy miast w kraju, w których jest taka możliwość. Jak sprawdzi się ten transport w realiach miasta nad Białą, pokaże czas, ale prawdopodobnie nie obejdzie się bez problemów. Wskazują na to choćby doświadczenia płynące z innych ośrodków. Kolejna sprawa to uleganie mitom, że każdy transport z literką "e" na przedzie działa z korzyścią dla środowiska naturalnego. Otóż nie działa, a czasami nawet szkodzi. Problemem jest krótka, najwyżej kilkumiesięczna żywotność takiej hulajnogi; o ponownym zastosowaniu baterii litowo-jonowych nie ma mowy. Eksperci zauważają też, że z tego środka transportu nie korzystają kierowcy, lecz osoby, które do tej pory poruszały się rowerem, pieszo, czy komunikacją publiczną. Trudno więc nazwać taką zmianę ekologiczną.

  • Lekcje do wieczora?

Większa liczba uczniów przełożyła się w niektórych placówkach na wydłużenie zajęć nawet do godziny 20. W Tarnowie, jak zapewnia Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta, lekcje w szkołach średnich będą prowadzone maksymalnie do godziny 18. Co wcale nie znaczy, że uczniowie  i nauczyciele nie odczują efektów podwójnego naboru, już teraz szkoły pracują na pełnych obrotach, bywa że od godz. 7.10, a na szkolnych korytarzach zrobiło się bardzo ciasno.

Fot. Paweł Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A