W Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie otwarto pracownię tomografii
access_time 2019-09-16 16:29:00
Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie wzbogacił się o nowoczesny tomograf komputerowy. Dzięki urządzeniu diagnostyka pacjentów ma być szybsza i skuteczniejsza. Koszt inwestycji to 3,5 mln zł.

Tomografia to metoda nieinwazyjnego i bardzo dokładnego diagnozowania szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Pozwala na uzyskanie obrazów przekrojowych, a także przestrzennych badanego obiektu. Dzięki temu można postawić precyzyjną diagnozę, która jest punktem wyjścia do skutecznego leczenia.

- Bardzo mnie cieszy, że kolejny raz uczestniczę w Tarnowie w symbolicznym otwarciu pracowni wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt. Teraz zakupiony i zamontowany tomograf komputerowy będzie umożliwiał szybką diagnostykę i skuteczne leczenie, zwłaszcza po wypadkach z urazami głowy, a także tymi wielonarządowymi. Dziękuję pani dyrektor Annie Czech za zaangażowanie, za pozyskanie do tego przedsięwzięcia również pieniędzy z budżetu państwa, dziękuję personelowi szpitala oraz wszystkim, którzy brali udział w tym projekcie i przyczynili się do otwarcia tej pracowni - powiedział marszałek Witold Kozłowski.

Tomograf, który pracuje już w tarnowskim szpitalu, kosztował 3,5 mln zł. Zakup sfinansowany został z budżetu państwa (2,8 mln zł) i budżetu województwa małopolskiego (500 tys. zł). Modernizacja pracowni kosztowała 550 tys. zł, urząd marszałkowski przekazał szpitalowi na ten cel 470 tys. zł. Pozostała część pieniędzy, zarówno na zakup tomografu jaki i na remont pomieszczenia, pochodzi z budżetu szpitala.

Pacjenci będą poddawani mniejszej dawce promieniowania. Podczas badania będzie można objąć większy obszar ciała. Nowy tomograf istotnie usprawni zwłaszcza badanie pacjentów po wypadkach, będących w ciężkim stanie, nieprzytomnych, osób niepełnosprawnych oraz otyłych.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A