Są już pierwsze interwencje związane z czadem. 16-latek trafił do szpitala
access_time 2019-10-08 05:55:00
Początek sezonu grzewczego przyniósł pierwsze interwencje i pierwsze ofiary. Policjanci apelują o ostrożność i przypominają o zasadach bezpieczeństwa.

Policjanci z Brzeska otrzymali pierwsze w tym sezonie grzewczym zgłoszenie dotyczące podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla. Do zdarzenia doszło w sobotę, 5 października w godzinach porannych w miejscowości Piaski Drużków. 16-latek przebywający w jednym z pomieszczeń mieszkalnych, gdzie znajdował się piec kaflowy, nagle źle się poczuł i miał zawroty głowy. Rodzina nabrała podejrzeń, że może być to spowodowane ulatniającym się czadem. Po zbadaniu stężenia tlenku węgla w pomieszczaniu okazało się, że dopuszczalna norma została prawie pięciokrotnie przekroczona. Osoby przebywające w budynku zostały zabrane do szpitala.

Policja ostrzega przed zabójczym działaniem czadu. Silny wiatr, brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, bądź niesprawne piece opałowe, czy piecyki gazowe, często powodują poważne w skutkach zatrucia tlenkiem węgla. Do tragedii bardzo łatwo może dojść w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych zwiększa ryzyko zatruć. W domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujkę tlenku węgla, która podnosi poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Należy jednak pamiętać że tego typu urządzenia powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Błędem jest instalowanie czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbyt zawilgoconych. Niewłaściwie ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność. Jeżeli nie mamy możliwości zainstalowania czujki tlenku węgla pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A