Hala Arena Jaskółka z dużą liczbą usterek. Przegląd Prasy
access_time 2019-10-09 09:30:00
Hala Arena Jaskółka Tarnów jest obecnie na etapie odbioru przez miejskiego inwestora. Nadzór budowlany nie ma większych zastrzeżeń co do spełnienia najważniejszych wymogów. Znacznie gorzej oceniane są efekty prac wykończeniowych, wpływające negatywnie m.in. na estetykę hali, z których usuwaniem wykonawca się jednak nie spieszy. Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy.

W najnowszym numerze tygodnika "Temi" sporo o zasadach głosowania w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Poza tym m.in. o trwającym odbiorze hali Arena Jaskółka:

  • Usterka goni usterkę…

Miejski inwestor nie ma pewności, kiedy przebudowę hali widowiskowo-sportowej Arena Jaskółka Tarnów w Mościcach będzie można uznać za definitywnie zakończoną. Budimex – generalny wykonawca modernizacji hali – nie dotrzymał umowy o oddaniu obiektu do użytku w listopadzie ubiegłego roku. A tegoroczny finał inwestycji opóźniają liczne usterki, z których usuwaniem wykonawca nie spieszy się. Jak przypuszcza Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miasta Tarnowa, dzieje się tak dlatego, że nic już nie pogorszy sytuacji wykonawcy. Niedotrzymanie terminu oddania do użytku hali widowiskowo-sportowej pociągnęło bowiem za sobą karę w najwyższej wysokości, czyli piętnastu procent wartości całej inwestycji. Na zapłatę czeka też podwykonawca, firma ogrodnicza z Tarnowa, która urządziła trawniki wokół hali. Budimex jest jej winny 40 tysięcy złotych. 

  • Z czym kojarzy się Tarnów w Polsce?

Tarnów. Czy hasło to mówi cokolwiek ludziom w Polsce? Z czym Tarnów jako miasto konkretnie się kojarzy, czy kojarzy się z czymkolwiek? Trudno o jednoznaczne odpowiedzi w tej sprawie. Wiesław Ziobro zapytał o Tarnów wybraną grupę – kilku rzeczników prasowych urzędów miejskich w Polsce, ludzi, którzy z racji wykonywanych obowiązków interesują się otaczającą ich rzeczywistością. Jeszcze raz się potwierdziło, że miasto nad Białą jest w kraju bardzo mało rozpoznawalne. W Opolu na przykład, owszem, słyszeli o Tarnowie. O Tarnowie Opolskim... 

  • Zdeterminowany pacjent płaci coraz więcej

W sytuacji coraz większej zapaści publicznej służby zdrowia z roku na rok coraz więcej płacimy za płatne usługi medyczne. Płacimy podwójnie – najpierw comiesięczną składkę zdrowotną, którą pobiera się z naszego wynagrodzenia za pracę, emerytury bądź renty, potem dokładamy z naszych prywatnych funduszy. Musimy to robić, bo gdy zachorujemy, często się okazuje, że na wizytę u specjalisty trzeba czekać miesiącami. Niestety, nie chce zaczekać choroba. Problem szczególnie się uwidacznia w takich miastach jak Tarnów. Na tle powiatów i miast grodzkich w Małopolsce ludność w Tarnowie jest statystycznie najstarsza - średnia wieku mieszkańca wynosi ponad 43 lata, a proces starzenia się ludności cały czas się pogłębia. Jedna piąta tarnowian jest w wieku powyżej 65 lat. W praktyce oznacza to, że ludzie ci coraz częściej potrzebują pomocy lekarskiej. Niektórzy już słono za nią płacą, bo nie mają innego wyjścia.

 

Z kolei w najnowszym wydaniu "Gazety Krakowskiej" m.in. o tym, jak radni Łapanowa zaciskają pasa, by w gminie znów zaświeciły się latarnie:

  • Radni Łapanowa obcięli sobie diety, by włączyć nocą latarnie

Jest szansa, że od listopada w gminie Łapanów znów świecić będą uliczne latarnie. Rada gminy wdrożyła jeden z punktów programu naprawczego polegający na obcięciu diet radnych i sołtysów o 30 procent, co pokryje część kosztów oświetlenia. Gmina wyłączyła lampy uliczne 1 kwietnia. Był to skutek fatalnej sytuacji finansowej samorządu. Tak złej, że w tym roku po raz pierwszy w historii to nie rada gminy uchwalała budżet, ale zrobiła to za nią Regionalna Izba Obrachunkowa. W planie wydatków nie zapisano funduszy na oświetlenie ulic, tymczasem w ostatnim czasie mieszkańcy coraz głośniej dopominali się radnych o włączenie latarń.

  • Nie zdążą z pomnikiem marszałka Piłsudskiego na święto 11 listopada

Po raz kolejny opóźni się odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego w Tarnowie. Pomnik wprawdzie jest już gotowy, ale nie uda się przygotować miejsca na jego ustawienie przed delegaturą urzędu wojewódzkiego przed obchodami Święta Niepodległości.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A