Będą kwestować na renowację zabytkowych nagrobków
access_time 2019-10-22 04:56:00
Już po raz 26 odbędzie się kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza. Kwestę, jak co roku, organizuje Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie.

Podobnie jak przed rokiem, wolontariusze i członkowie komitetu ofiary do puszek zbierać będą na Starym Cmentarzu, w Krzyżu i w Mościcach. Po raz pierwszy zbiórka pieniędzy prowadzona będzie także na cmentarzu w Klikowej.  – Rozszerzyliśmy kwestę na inne cmentarze. W tamtym roku przyniosło to pożądane efekty, bowiem udało nam się zebrać rekordową sumę ponad trzydziestu ośmiu tysięcy złotych – mówi Ewa Filipów, prezes komitetu.

Kwesta na Starym Cmentarzu potrwa trzy dni. 1 listopada datki zbierane będą w godz. 9-18. W kolejnych dniach w godz. 9-16, przy czym ostatniego dnia przed wejściem na cmentarz staną dwie duże puszki.

W przypadku pozostałych cmentarzy zbiórka prowadzona będzie wyłącznie w dniu Wszystkich Świętych w godz. 10-16.

Wszystkie zebrane podczas kwesty datki zostaną przeznaczone na remont zabytkowych nagrobków znajdujących się na jednej z najstarszych nekropolii w Polsce. Choć w ostatnich latach wyremontowano ponad 200 pomników (remont ponad 50 z nich sfinansował komitet), to jak informują przedstawiciele zarządu, wciąż jest wiele do zrobienia.

Przypomnijmy, że tarnowski Stary Cmentarz jest jednym z najstarszych w Małopolsce i w Polsce. Jest starszy od słynnych warszawskich Powązek i od Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Na Starym Cmentarzu spoczywa około 76 tysięcy osób. Pierwsza kwesta odbyła się w 1993 roku.

Fot. Archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A