Tablica na przystanku upamiętnia I transport do KL Auschwitz
access_time 2020-03-08 08:22:00
80 lat temu z Tarnowa wyruszył pierwszy transport do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. O tym wydarzeniu przypomina też przystanek przy ul. Lwowskiej, na którym umieszczono plansze poświęcone polskim więźniom politycznym deportowanym 14 czerwca 1940 roku.

To kolejny po Janie Szczepaniku przystanek nawiązujący do historii Tarnowa. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, bo przystanek przy Lwowskiej znajduje się na trasie pomiędzy więzieniem a budynkiem łaźni, skąd zabrano pierwszych więźniów Auschwitz. W piątkowej uroczystości odsłonięcia tablic wzięli udział nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika. Plansze ufundowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Tarnowie.

Przypomnijmy, że 14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także ośmioosobowa grupa obywateli polskich narodowości żydowskiej. Otrzymali oni numery od 31 do 758. Pierwsze obozowe numery przypadły przybyłym wcześniej do Auschwitz niemieckim więźniom kryminalnym przeniesionym przez Niemców z obozu w Sachsenhausen, którzy w obozie objęli stanowiska kapo. Z 728 więźniów deportowanych z Tarnowa do KL Auschwitz wojnę przeżyło 298 Polaków, 272 osoby zginęły, los 158 jest nieznany.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A