Węgrzy odnowili cmentarz wojenny w Paleśnicy
access_time 2020-04-23 12:15:00
Węgrzy odnowili cmentarz wojenny w Paleśnicy (gmina Zakliczyn) z okresu I wojny światowej. Prace objęły remont m.in. ogrodzenia nekropolii, schodów oraz renowację mogił i nagrobków.

Na cmentarzu wojennym nr 296 w Paleśnicy spoczywa 67 żołnierzy armii austro-węgierskiej w 10 mogiłach zbiorowych i 21 grobach pojedynczych. Polegli 2 października 1914 i 3 kwietnia 1915 roku. Koszt przeprowadzonych prac (ponad 150 tysięcy złotych) w całości sfinansowali Węgrzy.

- Pielęgnacja cmentarzy wojennych jest zarówno dla nas Polaków, jak i naszych przyjaciół z Węgier bardzo ważnym zadaniem. Łączy nas pamięć o I wojnie światowej i wszystkich, którzy wówczas zginęli. Chronimy i zachowujemy dla potomnych ślady naszego dziedzictwa – zauważa burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak.

Przeprowadzone prace to efekt zawartego w ubiegłym roku w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim porozumienia pomiędzy Wojewodą Piotrem Ćwikiem a Instytutem i Muzeum Historii Wojen na Węgrzech. W sumie odnowione zostały trzy małopolskie cmentarze z okresu I wojny światowej. Poza cmentarzem w Paleśnicy, wyremontowano cmentarz wojenny nr 131 w Stróżach, który remontowany był z budżetu Wojewody Małopolskiego (koszt około 183 tys. zł) oraz nr 184 w Brzozowej (koszt około 100 tys. zł.)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A