Majówka w cieniu koronawirusa. Co wolno robić, a czego nie?
access_time 2020-04-30 15:32:00
Przed nami długi majowy weekend. Jak zwykle w tym okresie szykują się wzmożone kontrole policji. Funkcjonariusze będą sprawdzali nie tylko prędkość jazdy, dokumenty, stan trzeźwości kierowcy i stan techniczny pojazdu, ale również przestrzeganie ograniczeń związanych z epidemią. - Pamiętajmy o zakrywaniu nosa i ust, zachowaniu odległości 2 metrów pomiędzy osobami oraz o zakazie spotkań i zgromadzeń. – apelują policjanci.

- Przypominamy o obowiązku utrzymywania co najmniej 2-metrowej odległości między osobami oraz o zakazie spotkań czy zgromadzeń. Nie rozstajemy się również z maseczkami lub innymi nakryciami nosa i ust, choć z obowiązku tego zwolnione są osoby poruszające się samochodem osobowym – jeśli zamieszkują wspólnie, w aucie przebywa tylko kierowca lub kierowca z dzieckiem do lat czterech. - apeluje policja.

Co zatem robić w majówkę? Co wolno, a czego nie?

  • Czy można wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw, pobiegać, pojeździć na rowerze?

Od 20 kwietnia można wejść do lasów i parków, a także pobiegać czy jeździć na rowerze. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy. Spacer jest możliwy tylko z osobami z najbliższego otoczenia, z którymi przebywamy w warunkach domowych. Obowiązuje utrzymanie co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi i dotyczy to także rodzin oraz bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są tylko rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie. Osoby poniżej 13 roku życia nie mogą wychodzić z domu bez opieki osoby dorosłej.

Zakrywanie ust i nosa obowiązuje też rowerzystów. Przypominamy, że nadal nie działają wypożyczalnie rowerów, także te miejskie.

Na terenach leśnych wciąż nie możemy korzystać z miejsc biwakowania i wiat. Nieczynne pozostają też place zabaw, plenerowe siłownie, czy wieże widokowe.

  • Czy można zorganizować grilla?

Grillowanie u siebie w ogrodzie lub na działce w towarzystwie domowników nie jest karane. Niestety w dalszym ciągu nie ma możliwości zaproszenia znajomych, bo naruszymy zakaz gromadzenia się, a za to grozi niestety mandat.

  • Czy podczas majówki można iść na ryby?

Można. Należy tylko pamiętać o czy zachowaniu dystansu minimum dwóch metrów od innych osób oraz zasłaniania w przestrzeni publicznej nosa i ust. Nie zapominaj też, że musisz dokument uprawniający do wędkowania (karta wędkarska, karta łowiectwa podwodnego) oraz o obowiązujących przepisach ochronnych i innych uwarunkowaniach wynikających z ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym.

  • Czy można jechać na działkę?

Można. Pamiętajmy tylko, że nie możemy organizować na niej imprez czy spotkań w gronie znajomych. Kontakt z innymi osobami niż najbliższe, z którymi obecnie mieszkamy, należy ograniczyć do minimum.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A