Prezydent Duda: szczepienia na koronawirusa nie powinny być obowiązkowe
access_time 2020-07-07 17:57:00
Wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy w czasie debaty w Końskich (woj. świętokrzyskie) dotyczyła dobrowolnego szczepienia na grypę i szczepionki na COVID-19, której nie ma, a nie szczepień obowiązkowych - wskazał we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz zwrócił uwagę na briefingu w Warszawie, że prezydent w swoim wpisie na Twitterze "dość szczegółowo wyjaśnił swoją wypowiedź, która padła na ekranach telewizorów".

- Prezydent odnosił się do szczepienia dobrowolnego na grypę i do szczepienia, które ma być w przyszłości, bo rozmawiamy o szczepionce na COVID-19, której jeszcze nie ma – wskazał. Rzecznik wyraził przypuszczenie, że szczepionka ta nie pojawi się wcześniej niż na przełomie tego i przyszłego roku. Zaznaczył też, że nie wiadomo, jak będą wyglądały szczepienia szczepionką na COVID-19.

Wskazał, że będą grupy ryzyka, które otrzymają rekomendacje do szczepienia, podobnie jak przy grypie. - Są grupy, które powinny, podkreślam powinny, bo to nie jest obowiązek się zaszczepić na grypę np. osoby przewlekle chore, po przeszczepach narządów, seniorzy. Podobnie, będą pewnie grupy ryzyka na COVID-19, chociażby służby medyczne – powiedział.

- Jeśli chodzi o szczepienia obowiązkowe, to - jak nazwa wskazuje - są szczepieniami obowiązkowymi – dodał.

Podczas poniedziałkowej debaty w Końskich (woj. świętokrzyskie) prezydent został zapytany o szczepionkę na Covid-19. Odpowiedział, że szczepionka była jednym z tematów jego niedawnej wizyty w Stanach Zjednoczonych i rozmów z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Mówił, że jest współpraca obu krajów w tej sprawie. - Nie ukrywam, że mam nadzieję, że rzeczywiście ten lek zostanie tam właśnie - w Stanach Zjednoczonych opracowany i że my dzięki tej współpracy będziemy tymi, którzy w pierwszej kolejności będą mogli z niego skorzystać - powiedział.

- Jeżeli chodzi o szczepionkę, absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie: ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę - mówił. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorosły chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić - powiedział. - Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe - oświadczył prezydent. - Kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce - to jest jego osobista decyzja - dodał.

Andrzej Duda w czasie poniedziałkowej debaty zaznaczył, że czy to będzie lek czy szczepienia na koronawirusa, to w pierwszej kolejności powinien być on dostępny dla seniorów. - Bo oni są grupą największego ryzyka i powinien być dostępny nieodpłatnie - podkreślał.

Na Twitterze prezydent Duda napisał potem, że "ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe, tak jak nie są obowiązkowe szczepienia przeciw grypie". - Co do innych chorób (polio, gruźlica, szkarlatyna itp.), to zupełnie co innego. Inna rozmowa - zaznaczył.

Szczepienia obowiązkowe u dzieci i młodzieży do 19. roku życia realizowane są w Polsce według określonego kalendarza. Obowiązkowe są szczepienia m.in. przeciwko gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. (PAP)

Czy zaszczepisz się przeciw COVID-19, gdy już będzie to możliwe?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A