Filologia romańska w PWSZ w Tarnowie to więcej niż studia!
access_time 2020-08-04 21:49:00
PWSZ w Tarnowie – jako jedyna tego typu uczelnia w Polsce – ma w swojej ofercie dydaktycznej kierunek Filologia o specjalności Filologia romańska. Można go studiować w trybie stacjonarnym (tzw. „dziennym”) i niestacjonarnym (tzw. „zaocznym”). Co niezwykle istotne – nasi dydaktycy zapewniają, że są w stanie nauczyć tego pięknego języka także tych, którzy wcześniej się z nim nie zetknęli. Ale studia w Tarnowie to coś zdecydowanie więcej niż tylko nauka.
Studenci, którzy podejmują w Tarnowie studia na filologii romańskiej w trybie stacjonarnym, wybierają specjalizację język francuski z językiem angielskim dla potrzeb zawodowych. Zainteresowani studiami na filologii romańskiej w trybie niestacjonarnym, decydują się na specjalizację język francuski dla potrzeb zawodowych.
- Uczą się języka francuskiego od podstaw lub doskonalą jego znajomość. Oprócz praktycznej nauki języka francuskiego, zajęcia z literatury, kultury i historii dają możliwość lepszego rozumienia i odbioru dziedzictwa kulturowego Francji i krajów francuskiego obszaru językowego - tak ważnych w bezpośrednim kontakcie z rodzimymi użytkownikami języka, szczególnie podczas wakacyjnych podróży – tłumaczy mgr Małgorzata Pociecha, zastępca kierownika Katedry Filologii ds. filologii romańskiej. - Ci, którzy decydują się spędzić ten czas turystycznie, wracają pełni wrażeń, oczarowani pięknem krajobrazów Francji, zachwyceni jej zabytkami oraz rozsmakowani w kuchni francuskiej – dodaje.
Nie brak też takich, którzy w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy i dzięki nawiązanej przez Uczelnię współpracy z wieloma interesariuszami zewnętrznymi, odbywają praktykę zawodową lub płatny staż. Jak wiadomo, Francja jest liczącą się potęgą ekonomiczną na świecie i jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce. - Studenci tarnowskiej filologii romańskiej już podczas studiów mają okazję do spotkań z przedstawicielami francuskich przedsiębiorstw, firm outsourcingowych i konsultingowych w Polsce – z ewentualnymi przyszłymi pracodawcami, poszukującymi na staże i do pracy kandydatów ze znajomością języka francuskiego – tłumaczy dr Magdalena Szczepanik-Ninin, opiekun praktyk zawodowych
Umiejętność posługiwania się językiem francuskim używanym w kontekście zawodowym i komunikowania w języku angielskim okazuje się być niezaprzeczalnym atutem i odpowiada w pełni oczekiwaniom potencjalnych pracodawców. - Doświadczenia ostatnich lat wskazują na to, że nasi studenci odbywają z powodzeniem rozmowy kwalifikacyjne w językach francuskim i angielskim i bez większych problemów znajdują pracę w przedsiębiorstwach francuskich i polskich – relacjonuje mgr Carine Debarges-Dusza z Katedry Filologii.
- Udowodnili to kilkakrotnie podejmując zatrudnienie w krainie bajkowej rozrywki - w największym europejskim parku Disneyland pod Paryżem. Po wakacyjnym pobycie w Disneylandzie, wrócili na kolejny rok studiów bardzo zadowoleni - ubogaceni językowo, usatysfakcjonowani wynagrodzeniem, ze wspomnieniami niezapomnianej przygody – opowiada.
- Pobyt w Disneyland Resort Paris oraz umożliwienie mi odbycia praktyk […] uważam za niesamowitą przygodę. Wyjazd do jednego z największych parków rozrywki w Europie okazał się strzałem w dziesiątkę, godnym polecenia każdej osobie zafascynowanej językami, a przede wszystkim językiem francuskim. Praca w Sports Bar na stanowisku kelnerki okazała się rajem językowym […]. Miałam możliwość również kilkakrotnie odwiedzić Paryż znajdujący się ok. 30 km od Parku Disneyland, w którym zakochałam się od pierwszego wejrzenia! Wraz z grupą znajomych udało na się również uczestniczyć w pokazie sztucznych ogni nad Wieżą Eiffla w dniu święta narodowego Francji – 14 lipca, co było dla nas ogromnym przeżyciem – opowiada Katarzyna, studentka filologii romańskiej.
- Pierwsze dni pracy były na pewno najtrudniejsze ze względu na olbrzymią dawkę języka francuskiego, napływającą z każdej strony, podczas rozmowy z managerem, ekipą oraz klientami! Jeśli chodzi o nasz poziom językowy, po pierwszym tygodniu zaaklimatyzowania się, byliśmy w stanie porozumiewać się ze wszystkimi po francusku i angielsku – dodają Agata, Grzegorz i Piotr, którzy wyjechali do Disneylandu wraz z Katarzyną.
Znajomość języka francuskiego to inwestycja w przyszłość, nie tylko dlatego, że język ten pozostaje wciąż ważnym językiem w komunikacji międzynarodowej, językiem wielu ważnych organizacji i jest wciąż obecny na wszystkich kontynentach świata. Okazuje się, że znajomość języka francuskiego, obok innych języków, staje się niezaprzeczalnym atutem w podejmowaniu pracy w Polsce. A język ten studiować można w Tarnowie ! Filologia romańska w PWSZ serdecznie zaprasza!
Nabór na studia w tarnowskiej PWSZ trwa. Szczegółowe informacje na stronie kandydat.pwsztar.edu.pl (link do wklejenia ten – https://kandydat.pwsztar.edu.pl), pod numerem 14 6316 666, mejlem – rekrutacja@pwsztar.edu.pl.
Rekrutacja do 18 sierpnia 2020 r.
OFERTA EDUKACYJNA
Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie
studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie
ADMINISTRACJA (studia I i II stopnia)
- Administracja bezpieczeństwa wewnętrznego
- Administracja publiczna
- Administracja międzynarodowa i unijna z językiem francuskim
AUTOMATYKA I ROBOTYKA (studia I stopnia)
CHEMIA (studia I stopnia)
- Chemia stosowana
- Chemia medyczna
- Chemia żywności
- Kontrola jakości w chemii
- Ratownictwo chemiczne
EKONOMIA (studia I i II stopnia)
- Ekonomika turystyki i hotelarstwa z językiem angielskim
- Finanse przedsiębiorstw
- Ekonomia menedżerska
ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA (studia I stopnia)
ELEKTROTECHNIKA (studia I stopnia)
FILOLOGIA (studia I stopnia)
- Filologia angielska
- Filologia germańska
- Filologia romańska
FILOLOGIA POLSKA (studia I i II stopnia)
- Język obcy (angielski lub francuski lub niemiecki) w praktyce zawodowej
- Komunikowanie medialne – słowo, tekst i obraz
- Komunikowanie wizerunkowe: promocja, reklama i public relations
- Menedżer i animator kultury
- Nauczycielska
- Twórcze pisarstwo
FIZJOTERAPIA (studia magisterskie)
GRAFIKA (studia I stopnia)
- Grafika projektowa
INFORMATYKA (studia I stopnia)
INŻYNIERIA MATERIAŁOWA (studia I stopnia)
MATEMATYKA (studia I stopnia)
- Matematyka finansowa i aktuarialna
- Matematyka z informatyką w finansach
- Matematyka stosowana
MECHATRONIKA (studia I stopnia)
OCHRONA ŚRODOWISKA (studia I stopnia)
- Ochrona i gospodarowanie zasobami przyrody
- Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami i ochrona powietrza
PEDAGOGIKA (studia II stopnia)
PIELĘGNIARSTWO (studia I i II stopnia)
PRACA SOCJALNA (studia I i II stopnia)
WYCHOWANIE FIZYCZNE (studia I i II stopnia)
- Edukacja dla bezpieczeństwa
- Gimnastyka korekcyjna z odnową biologiczną
- Instruktor sportu
WZORNICTWO (studia I stopnia)
- Projektowanie form przemysłowych
- Projektowanie komunikacji wizualnej
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
Ul. Mickiewicza 8, 33-100 Tarnów
Centrala: 14 63 16 620
Rekrutacja: 14 63 16 666
Fax: 14 63 16 600
e-mail: pwsz@pwsztar.edu.pl
ARTYKUŁ SPONSOROWANY