Uwaga na SMS-owych oszustów. Trzech mieszkańców Tarnowa straciło łącznie ponad 6 tys. zł.
access_time 2020-11-27 13:33:00
SMS z prośbą o dopłatę do przesyłki może być oszustwem - ostrzega tarnowska policja. To kolejna metoda oszustów na wyłudzenie pieniędzy. Tylko w tym tygodniu w ten sposób zostały oszukane trzy osoby na kwotę ponad 6 tys. zł.

W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota wpłaty jest bardzo niska - w granicach 1 zł, ale pośpiech i brak ostrożności sprawiają, że możemy stracić dużo większe sumy. Link przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności. Nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta, takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli akurat oczekuje na przesyłkę.

- Po otrzymaniu takiej informacji najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów jest jej usunięcie. Niestety kilku tarnowian w pośpiechu lub też natłoku codziennych zdarzeń kliknęło w załączony link, który przeniósł ich do fałszywych aplikacji bankowych. Następnie wprowadzili loginy i hasła dostępowe, przekazali drobną dopłatę do przesyłki, nie wiedząc, że ich poufne dane właśnie zostały przekazane oszustowi. W ten sposób trzech różnych mieszkańców Tarnowa straciło w trzech różnych transakcjach kwoty rzędu 280 złotych, ponad 900 złotych oraz niemalże 5 tys. złotych - relacjonuje asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji

Sprawą oszustw zajmują się tarnowscy policjanci. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności. Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. - Nam pozostaje w tym trudnym okresie przedświątecznym apel o zachowanie spokoju. SMS i e-maile, które zasypują nasze telefony i skrzynki różnymi informacjami, odczytywać bez pośpiechu i z zachowaniem zdrowego rozsądku - mówi rzecznik.

Komentarze...