5 książek, które pomogą Ci zrozumieć Internet!
access_time 2021-09-13 16:52:00
Obecnie Internet stał się narzędziem, bez którego praktycznie nie możemy na co dzień funkcjonować. Używamy go do pracy, kontaktu ze znajomymi, znajdowania usług, kupowania online, a to tylko parę z jego zastosowań.

Sam fakt, że czytasz ten wpis, jest możliwy dzięki temu, że istnieje Internet. Jeśli jednak ktoś by się nas zapytał na czym dokładniej polega działanie Internetu i od czego to wszystko się zaczęło, nie mielibyśmy pojęcia co odpowiedzieć. Obecnie takie informacje mamy na wyciągnięcie ręki i są one przedstawione w bardzo dostępny sposób, ale często brakuje nam chęci i czasu, aby się w nie zagłębić. Jednak biorąc po uwagę fakt, że Internet zrewolucjonizował naszą rzeczywistość i że spędzamy w nim bardzo dużą ilość godzin, warto poświęcić chwilę, aby zrozumieć jego fenomen i dowiedzieć się jak to wszystko się zaczęło. W sieci znajdziecie dużo artykułów na ten temat, ale jeśli chcecie sięgnąć po sprawdzone i co ważne, ciekawie napisane źródło informacji, to w tym wpisie polecimy Wam 5 książek, które warto przeczytać w tym temacie! Teraz też Empik kod rabatowy pozwoli Ci nabyć wybrane książki jak i inne produkty w bardzo atrakcyjnych cenach!

 1. Galaktyka Internetu

Autorem książki “Galaktyka Internetu” jest Manuel Castells, hiszpański socjolog, który wykładał między innymi na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a także jest dyrektorem do spraw badań naukowych na wydziale socjologii Uniwersytetu w Cambridge. Książka opowiada o początkach powstania Internetu i jego ewolucji, skupiając się również przy tym na jego oddziaływaniu społecznym. Więc jeśli chcesz połączyć trochę historii z szerszym kontekstem fenomenu Internetu, to ta pozycja jest zdecydowanie dla Ciebie! Książka jest zaliczana do literatury popularnonaukowej, więc w przystępny sposób tłumaczy zachodzące zjawiska.

 2. Szukaj. Jak Google i konkurencja wywołali biznesową i kulturową rewolucję

Pozycja ta jest autorstwa Johna Battelle i skupia się na powstaniu i ewolucji rynku wyszukiwarek, jednego z największych i najbardziej dochodowych rynków w sieci. Czytając tą książką, dowiesz się między innymi jak powstały wyszukiwarki, w tym Google, z której prawdopodobnie Ty sam korzystasz na co dzień. W dalszej części książki autor skupia się na samej historii firmy Google i kontrowersjami związanymi z wejściem tego przedsiębiorstwa na rynek. Więc jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o przełomowym momencie, w którym przeszukiwanie Internetu zmieniło się diametralnie, to koniecznie sięgnij po tą książkę!

 3. Prawdziwa historia Internetu

Powyższa książka jest autorstwa Marka Pudełko i skupia się na początkach powstania Internetu i jego ewolucji do dnia dzisiejszego. Czytając ją dowiemy się komu zawdzięczamy ten przełom technologiczny, poznamy lepiej ważne postaci, które przyczyniły się do tego, jak i najważniejsze daty i wydarzenia związane z ewolucją Internetu. Ponadto autor wyjaśnia w sposób popularnonaukowy w jaki sposób działają programy, wymienianie plików i inne podstawowe usługi, z których korzystamy na co dzień.

 4. Pionierki Internetu

Książka autorstwa Claire L. Evans jest wyróżniającą się pozycją w tej kategorii, ponieważ pozwala nam spojrzeć na historię nowych technologii, stawiając na pierwszym miejscu postaci kobiece. Zazwyczaj historia pełna jest mężczyzn i często zapominamy, albo nawet nie znamy, większość kobiet, które w znaczącym stopniu przyczyniły się do obrazu rzeczywistości, w której żyjemy. Claire L. Evans w swojej książce skupia się na kobietach, którym zawdzięczamy istnienie Internetu, znajdziemy w niej matematyczki, wynalazczynie czy cyberaktywistki. Pozycja na pewno warta uwagi, która pozwoli nam poznać bliżej niezwykłe postaci z dziedziny nowych technologii!

 5. Człowiek, który wynalazł Internet. Biografia Paula Barana

Jest to książka napisana przez polskiego dziennikarza, Wojciecha Orlińskiego, opowiadająca historię amerykańskiego informatyka, Paula Barana, który opracował techniczne założenia Internetu. Trudno wskazać jednoznacznie, kto jest ojcem Internetu i zdania na ten temat są podzielone, ale na pewno trzeba podkreślić, że Paul Baran przyczynił się do jego powstania bardzo znaczący sposób. Brał udział w tworzeniu pierwszych komputerów komercyjnych, opracowywał projekt sieci cyfrowych transmisji danych jak i przewidział jak będzie wyglądała przyszłość technologiczna. Mówił o zakupach online, wideokonferencjach czy łatwości dostępu do danych i urządzeń. Podkreślał również zagrożenia jakie niesie za sobą Internet, które dotyczą prywatności, nadużyć czy funkcjonowania demokracji. Jeśli więc nie znacie postaci Paula Barana, albo chcielibyście lepiej poznać historię tego niezwykle zdolnego, a zarazem skromnego człowieka, to koniecznie sięgnijcie po tą pozycję!

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821