Operator koparki wykopał Mausera z czasów I wojny światowej
access_time 2022-05-23 12:46:00
Na nietypowe znalezisko natknął się operator koparki na jednej z posesji w Sieradzy (gm. Żabno). Podczas prac budowlanych wykopał korpus niemieckiego karabinu z czasów I wojny światowej.
W sobotę około południa policjanci otrzymali zgłoszenie od mieszkańca Sieradzy w gminie Żabno o znalezieniu metalowego przedmiotu, przypominającego kształtem lufę karabinu. Obiekt został wykopany z ziemi przez operatora koparki podczas prac budowlanych na posesji. Na miejsce skierowano policjantów z nieetatowej grupy minersko-pirotechnicznej z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.
 
- Podczas sprawdzenia określili oni to znalezisko jako metalowe elementy karabinka Mauser, pochodzącego z czasów I wojny światowej. Karabin pozbawiony drewnianych okładzin z mocno skorodowaną lufą, przyrządami celowniczymi został zabezpieczony przez policjantów do wszczętego właśnie postępowania. W ramach prowadzonych czynności prokurator nadzorujący, podejmie decyzję o ewentualnym przekazaniu znaleziska do muzeum lub jego utylizacji - poinformował asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.
 
Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, że odnalezionej broni, amunicji, czy niewybuchów nie należy dotykać, ani tym bardziej przenosić. Miejsce znalezienia należy w wyraźny sposób oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować policję.
 
ac / fot. KMP w Tarnowie
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821