Kolejni seniorzy oszukani "na wypadek" i „na policjanta”. Stracili łącznie ponad 100 tys. zł
access_time 2022-08-26 16:23:00
Pomimo wielu apeli i ostrzeżeń, nadal kwitnie proceder oszustw dokonywanych na seniorach. W ciągu ostatnich dni ofiarami przestępców padły trzy starsze osoby z Tarnowa, które straciły łącznie ponad 100 tysięcy złotych.

Scenariusze działań przestępców były bardzo podobne. Oszuści podawali się za policjanta, prokuratora, listonosza, syna lub wnuczkę, przedstawiali zmyślone historie i manipulując rozmówcami, bez większych problemów nakłaniali ich do przekazania gotówki.

W środę (25.08) dyżurny tarnowskiej policji odebrał kilkanaście zgłoszeń, dotyczących oszustw metodą na policjanta oraz pracownika poczty. - Z 12 zarejestrowanych zawiadomień 9 to jedynie usiłowania oszustwa. Podczas rozmowy padały kwoty przekazania pieniędzy sięgające 50 tysięcy złotych. Wśród osób, do których oszuści się dodzwonili, były pani Halina lat 82 oraz pani Janina lat 87. Obie panie pomimo namowy nie dały się oszukać i nie poniosły żadnych strat materialnych - przekazał asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

- Niestety w tym dniu dwoje seniorów zostało oszukanych. 94-letni pan Stanisław wprowadzony w błąd o wypadku wnuczki, przekazał oszustom 19 tysięcy złotych, a 70-letnia pani Krystyna, uwierzyła w przekazaną informację o wypadku komunikacyjnym jej syna i przekazała pieniądze w kwocie 46 tysięcy złotych - dodaje.

Z kolei w czwartek oszukana została 79-letnia pani Zofia z Tarnowa. Do staruszki zadzwoniła na telefon stacjonarny kobieta z informacją, że do jej domu przyjdzie listonosz z listem poleconym. Kilkadziesiąt minut później rzeczywiście do drzwi jej mieszkania zapukał mężczyzna, który podał się jednak za policjanta. Rzekomy funkcjonariusz poinformował seniorkę, że ktoś próbuje okraść jej konto bankowe i aby zablokować transakcję, konieczne jest przekazanie gotówki. Kobieta oddała nieznajomemu 40 tysięcy złotych.

Mundurowi szukają sprawców i apelują do seniorów o ostrożność i nie przekazywanie pieniędzy obcym osobom. Przypominają też, że policja i prokuratura nigdy nie informują o prowadzonych sprawach telefonicznie i nie mają prawa żądać pieniędzy za wykonywane przez siebie czynności.

Agnieszka Cichy / fot. Pexels

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821