Silne mrozy zagrożeniem dla bezdomnych, starszych i nietrzeźwych. Policja apeluje: nie bądźmy obojętni i reagujmy
access_time 2023-02-09 08:49:00
Utrzymujące się silne mrozy to szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych, samotnych, starszych i nietrzeźwych. Tarnowska policja apeluje, aby nie pozostawać obojętnym i alarmować służby za każdym razem, gdy widzimy kogoś narażonego na wychłodzenie organizmu.

Wraz ze spadkiem temperatury policjanci częściej kontrolują miejsca, w których schronienia szukają osoby bezdomne. Sprawdzane są m.in. pustostany, altanki działkowe i klatki schodowe.

"Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego nie bądźmy obojętni i reagujmy na widok osób bezdomnych, a także leżących na ławkach w parkach czy na przystankach. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie - mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby: policję, straż miejską, czy też pogotowie ratunkowe" - czytamy w komunikacie Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Policja apeluje również, by zwrócić uwagę na znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie osoby samotne, nieporadne życiowo oraz nietrzeźwe, które przebywają w opuszczonych czy nieogrzewanych pomieszczeniach.

Zgłoszeń można dokonać telefonicznie na numer alarmowy 112. Natomiast jeśli znamy miejsce pobytu osób narażonych na wychłodzenie, możemy poinformować policję za pomocą prostej w obsłudze aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (można ją znaleźć w serwisie www.policja.pl oraz w aplikacji mobilnej GeoportalMobile). Wystarczy na mapie wybrać oznaczenie „Osoba bezdomna wymagająca pomocy” i nanieść znacznikiem odpowiednie miejsce na mapie. "Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują każde takie zgłoszenie" - zapewnia KMP w Tarnowie.

ac / fot. Policja

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821