Delegowanie zadań nowemu pracownikowi — jak to robić?
access_time 2023-06-06 10:02:00
Coraz częściej pracownicy wyższego szczebla mają pod sobą zespół pracowników, a to oznacza, że jednym z zadań osoby na kierowniczym stanowisku jest nic innego, jak delegacja zadań także nowemu pracownikowi. Jak zrobić to poprawnie, aby jego praca przebiegała bez problemu? Sprawdźmy!

Co to jest delegowanie zadań?

Często osoba zarządzająca nie jest w stanie wykonać wszystkich zadań samodzielnie, jednak ma obok siebie zespół zaufanych i kompetentnych pracowników. Wtedy też może on delegować zadania innym osobom, aby praca przebiegała szybciej i sprawniej. Co dokładnie oznacza delegowanie obowiązków? Chodzi po prostu na przydzieleniu konkretnych zadań wraz z całą odpowiedzialnością. Może to obejmować zdarzenia cykliczne lub być powiązane na przykład z aktualną pracą nad dużym projektem. Co równie ważne w trakcie ich realizacji przełożony powinien cały czas czuwać nad realizacją i być do dyspozycji, jeśli będzie potrzebna pomoc przy rozwiązaniu problemu. W ten sposób osoby, który otrzymały zadanie do wykonania, poczują wsparcie, a do tego będą się mogły czegoś nauczyć.

Praca IT Kraków — znajdź kandydatów z Twojej okolicy!


Jak prawidłowo delegować zadania nowemu pracownikowi?

Jeśli chcesz prawidłowo delegować zadania, musisz przestrzegać kilku zasad. Oto one!

1. Zdecyduj, które zadania chciałbyś oddelegować i dobierz odpowiednią osobę

Pierwszym krokiem będzie wybranie odpowiednich zadań. Pamiętaj, że nowy pracownik ma mniej doświadczenia w firmie niż Ty — wykonywanie skomplikowanych zadań może więc być dla niego zbyt trudne i niezwykle czasochłonne. W efekcie również i Ty stracisz bardzo czasu na wsparcie. Postaw więc raczej na proste obowiązki, które będą dopasowane do kompetencji danej osoby. Z czasem, kiedy zobaczysz, jak osoba sobie radzi, możesz próbować z czymś trudniejszym.

2. Ustal konkretne zasady i informuj z wyprzedzeniem

Jeśli Twoja współpraca z nowym pracownikiem ma przebiegać szybko i sprawnie, to już na samym początku należy ustalić zasady. Muszą być one zaakceptowane przez obie strony. Do tego ważne jest, aby informować o oddelegowanych zadaniach z odpowiednim wyprzedzeniem. Wszystko po to, żeby pracownik mógł sobie zorganizować swój czas pracy.

3. Deleguj obowiązki wraz z ich opisem

Dla Ciebie — osoby pracującej dłuższy czas w firmie — poszczególne obowiązki są jasne, a ich wykonanie nie sprawia problemu. Jednak dla nowego pracownika poszczególne zadania mogą wydawać się problematyczne. Aby uniknąć nieporozumień. Deleguj obowiązki w sposób jasny i konkretny. Wskaż również cel zadania — pozwoli to nowej osobie na samodzielne zaplanowanie planu działania. Warto dodać także termin realizacji konkretnego zadania.

4. Bądź otwarty na pytania ze strony nowego pracownika

Nowe miejsce pracy i obowiązki na pewno będą wiązały się u nowego pracownika z pytaniami. Zapewnij go o swoim wsparciu, pozwól zadawać pytania. Jednocześnie, jeżeli zauważysz problemy i trudności podczas wypełniania obowiązków, to porozmawiaj z daną osobą.

5. Pamiętaj o feedbacku

Pamiętaj, aby po wykonanej pracy udzielić odpowiedniego feedbacku. Musi być on merytoryczny i konkretny. Powiedz, co było dobre, a co ewentualnie można poprawić. W efekcie następnym razem dane zadanie będzie wykonane lepiej, a być może i szybciej. Ponadto wpłynie to na lepsze samopoczucie pracownika.


Jakie są korzyści związane z delegowaniem zadań?

Dzięki delegowaniu zadań możesz skupić swoją uwagę na mniejszej ilości obowiązków, co na pewno przełoży się na jakość ich wykonania. Mniejsza ilość zadań to też mniejszy stres. Jednocześnie nowi pracownicy, którymi delegowane są zadania, mogą przedstawiać nowe, wcześniej nieznane zespołowi rozwiązania, które będą dla zespołu cenną wskazówką.

Targi pracy Kraków — porozmawiaj z kandydatami o pracę!


Podsumowanie

Delegowanie zadań nowym pracownikom nie jest łatwym zadaniem. Przed podjęciem decyzji i przekazaniu obowiązków nowej osobie dokładnie przeanalizuj wszystkie punkty, tak aby przekazanie obowiązków było dla Ciebie, jak najbardziej pomocne.

pl / fot. pracuj.pl

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821