W niedzielę uroczystości 79. rocznicy pacyfikacji Jamnej i partyzanckiej bitwy Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty AK
access_time 2023-09-20 14:09:00
Zbliża się 79. rocznica bitwy na Jamnej, którą partyzanci Batalionu „Barbara” 16 Pułku Piechoty Armii Krajowej stoczyli z Niemcami i oddziałami ukraińskiej SS „Galizien". W odwecie wieś została spacyfikowana. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbędą się w niedzielę, 24 września.

25 września 1944 roku partyzanci z Batalionu 'Barbara” 16. Pułku Piechoty AK, w ramach Operacji Burza, stoczyli całodzienny bój z przeważającymi siłami niemieckimi i oddziałami ukraińskiej SS „Galizien”. To jedno z najtragiczniejszych wydarzeń na terenie powiatu tarnowskiego podczas II wojny światowej. Upamiętni je doroczna uroczystość, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, 24 września.

Rocznicowe obchody rozpoczną się o godz. 10 obok kościoła p.w. Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, przy pomniku upamiętniającym partyzantów AK i mieszkańców poległych podczas bitwy i pacyfikacji Jamnej. W części oficjalnej przewidziano wystąpienia zaproszonych gości i złożenie wiązanek kwiatów, natomiast o godz. 11 w sanktuarium odprawiona zostanie okolicznościowa msza święta.

Częścią wydarzenia będzie też Rodzinny Piknik Odkrywców Parków Krajobrazowych, podczas którego będzie można odwiedzić stoiska edukacyjne Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, a także wziąć udział w warsztatach przyrodniczych, historycznych i rękodzielniczych. Zaplanowano też quizy, konkursy i poczęstunek lokalnymi przysmakami. Szczegóły na załączonym plakacie.

Na uroczystości zapraszają starosta tarnowski Roman Łucarz, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, przeor o. Łukasz Detmer OP, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Stowarzyszenie Wspólnota Domu św. Jacka im. Ojca Jana Góry na Jamnej, Zakliczyńskie Centrum Kultury, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Tarnowie. Patronat honorowy nad obchodami objął marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

ac / fot. archiwum UMWM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821