W sobotę Narodowe Święto Niepodległości. Jak będą wyglądały obchody 11 listopada w Tarnowie?
access_time 2023-11-08 06:15:00
Msza święta w intencji ojczyzny, uroczystości rocznicowe, odsłonięcie muralu, patriotyczne śpiewanie i bieganie - tak w skrócie wygląda tegoroczny program obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Tarnowie.

W sobotę, 11 listopada, przypada 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Tarnowie o godzinie 13 nastąpi odsłonięcie muralu „Bohaterowie Zadwórza 1920”, namalowanego na ścianie przy ul. Lwowskiej 3.  Następnie - w Sali Lustrzanej, zaplanowano spotkanie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, oddział w Tarnowie, poświęcone temu tematowi.

O godzinie 15 w bazylice katedralnej odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny i pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Nabożeństwo uświetni występ chóru Pueri Cantores Tarnovienses. Po jej zakończeniu, około godz. 16.30, uczestnicy przejdą pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie odbędą się uroczystości rocznicowe. Złożenie kwiatów przez przedstawicieli miasta przewidziano także przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchodom święta 11 listopada tradycyjnie towarzyszyć będzie też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, niepodległościowych, żołnierskich i harcerskich przed Teatrem im. Ludwika Solskiego - to  godz. 18. Teksty będą wyświetlane na ekranie, a wspólnie z mieszkańcami śpiewać będzie SOLski Chór oraz aktorzy tarnowskiej sceny. Godzinę wcześniej rozpocznie się natomiast projekcja filmu „Jan Szczepanik. Artysta wynalazku". Film zostanie pokazany na ekranie przed budynkiem na Mickiewicza 4 oraz równocześnie na dużej scenie teatru. UWAGA! W związku z wydarzeniami patriotycznymi przy Teatrze Solskiego, 11 listopada w godzinach od 17 do 19.30 ulica Mickiewicza na odcinku od Goldhammera do Legionów, będzie wyłączona z ruchu. Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie wyznaczył w tym czasie trasy objazdu autobusów. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

11 listopada odbędzie się również tradycyjny Balonowy Turniej Niepodległości, na który co roku zaprasza Mościcki Klub Balonowy. Balony wystartują ok. godz. 14.15 z terenu błoni za parkiem Strzeleckim. Po locie nastąpi ceremonia wręczenia nagród, poczęstunek i wieczór pieśni patriotycznych w "balonowej" remizie przy ul. Kolejowej.

Z kolei mieszkańcy, którzy chcą uczcić Narodowe Święto Niepodległości na sportowo, mogą wziąć udział w XXVIII Biegu Sokołów. Start biegu głównego o godz. 11.11. Trasa usytuowana będzie na bieżni stadionu przy ul. Piłsudskiego oraz na terenach wokół Centrum i Wypoczynku „Kantoria”. Dekoracja zwycięzców rozpocznie się o godz. 12. Zapisy wciąż jeszcze przyjmowane są tutaj. Na stronie dostępny jest również szczegółowy regulamin biegu.

Niepodległościowe wydarzenia zwieńczy niedzielny (12 listopada) koncert Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej w sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych o godzinie 18.

ac / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821