Posłowie ziemi tarnowskiej złożyli ślubowanie. Kto poprosił o pomoc Boga?
access_time 2023-11-13 22:23:00
W poniedziałek, 13 listopada, odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. 460 posłów złożyło ślubowanie, które jest równoznaczne z objęciem mandatu. Wystarczyło wstać ze swojego miejsca i wypowiedzieć zwykłe "Ślubuję". Można było również dodać frazę "Tak mi dopomóż Bóg", na co zdecydowała się większość posłów. Jak wyglądała przysięga przedstawicieli ziemi tarnowskiej?

W poniedziałek na pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji 460 posłów złożyło ślubowanie. Wśród nich jest dziewięcioro przedstawicieli okręgu tarnowskiego. Anna Pieczarka - PiS (zdobyła 71 199 głosów), Władysław Kosiniak-Kamysz - PSL (50 139 głosów), Urszula Augustyn - KO (27 047 głosów), Józefa Szczurek-Żelazko - PiS (26 231 głosów), Wiesław Krajewski - PiS (24 838 głosów), Urszula Rusecka - PiS (17 080 głosów), Norbert Kaczmarczyk - Suwerenna Polska (11 926 głosów), Robert Wardzała (9 265 głosów) i Piotr Górnikiewicz (5 180 głosów).

Zawarty w konstytucji tekst ślubowania odczytał marszałek senior Marek Sawicki (PSL). Jego treść brzmi: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej".

Każdy z wywołanych parlamentarzystów wstawał i wypowiadał słowo: "Ślubuję". Mógł również dodać zdanie: "Tak mi dopomóż Bóg", na co zdecydowała się większość posłów nowej kadencji. Spośród parlamentarzystów ziemi tarnowskiej na Boga powołali się wszyscy posłowie Zjednoczonej Prawicy (Anna Pieczarka, Józefa Szczurek-Żelazko, Wiesław Krajewski, Urszula Rusecka i Norbert Kaczmarczyk), Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL oraz posłowie KO - Urszula Augustyn i Robert Wardzała. Jedynym posłem z regionu, który nie odwołał się do religii chrześcijańskiej i poprzestał na prostym "Ślubuję" był Piotr Górnikiewicz z Polski 2050.

ac / fot. Sejm RP

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821