Tarnowski MPEC poszukuje starych fotografii. W planach okolicznościowa monografia
access_time 2023-11-16 13:29:00
W 2024 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie (MPEC) obchodzić będzie 30-lecie działalności. W związku z jubileuszem przygotowuje monografię i zachęca mieszkańców do nadsyłania zdjęć z domowych archiwów, na których uwiecznione są miejsca i sytuacje związane z powstaniem i rozwojem tarnowskiego ciepłownictwa. Autorem publikacji jest znany tarnowski historyk i wykładowca akademicki dr Marek Smoła.

Początki miejskiego systemu ciepłowniczego sięgają lat 50. ubiegłego wieku i budowy przy ul. Szpitalnej w Tarnowie pierwszej osiedlowej kotłowni węglowej, zasilającej wówczas w ciepło osiedle mieszkaniowe wybudowane w rejonie ulic Nowej, Waryńskiego, Bóżnic i Szpitalnej. Na bazie lokalnych kotłowni osiedlowych 1 stycznia 1978 r. wojewoda tarnowski powołał do życia Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie. Po kilkunastu latach, w wyniku procesów komunalizacji przedsiębiorstw państwowych, WPEC w Tarnowie został zlikwidowany, a 26 sierpnia 1994 r. powstało Miejskie Przedsiębiorstwo  Energetyki Cieplnej w Tarnowie - spółka miejska, której właścicielem została Gmina Miasta Tarnowa.

MPEC zachęca pasjonatów historii Tarnowa, a także byłych pracowników WPEC i MPEC do poszperania w domowych archiwach i udostępnienia fotografii, na których uwiecznione są miejsca i sytuacje związane z powstaniem i rozwojem tarnowskiego ciepłownictwa oraz działalnością WPEC i MPEC, m.in. stare kotłownie miejskie, place węglowe, tereny budowy sieci, fotografie z codziennej pracy w firmie,  pracownicy przedsiębiorstwa itp.

- Będziemy wdzięczni za pomoc w odtworzeniu i dokumentacji historii tarnowskiego ciepłownictwa. Każda wiadomość będzie dla nas niezwykle cenna - podkreśla Magdalena Drobot z MPEC.

Zdjęcia można przesłać na adres: drobot@mpec.tarnow.pl. Można również kontaktować się telefonicznie: 14 688 22 22.

ac / fot. źródło MPEC. Na zdj. Zlikwidowana kotłownia przy ul. Wiejskiej w Tarnowie (dziś w jej miejscu znajduje się nowoczesny budynek wielorodzinny)

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821