Plany przebudowy układu komunikacyjnego w centrum Tarnowa nabierają kształtu. Mają powstać dwa ronda i przejście podziemne
access_time 2023-11-17 10:05:00
Po latach wraca sprawa przebudowy układu komunikacyjnego w centrum Tarnowa. W rejonie dawnego „Owintaru” powstaną dwa ronda, a pod ulicą Sikorskiego przejście podziemne. Magistrat otrzymał już zezwolenie na realizację inwestycji, a projekty wykonawcze mają być gotowe jeszcze w tym roku.

Na przygotowanie całej dokumentacji przebudowy układu komunikacyjnego w centrum Tarnowa i wykonanie pierwszego jej etapu Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie otrzymał pod koniec 2020 roku 9,5 miliona złotych z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2021 roku i dopiero teraz zbliżają się do finału. W ostatnim czasie wydano też decyzję o zezwoleniu na realizację zadania.

Inwestycja ma być wykonywana etapami. W pierwszym - w miejscu obecnego, tymczasowego ronda na skrzyżowaniu ulic Narutowicza, Krakowskiej i Sikorskiego, zaplanowano budowę ronda turbinowego. Przebudowane zostaną też fragmenty ulic prowadzących do ronda: Narutowicza, Krakowskiej (do Krasińskiego na wschodzie i do Ujejskiego na zachodzie) oraz Sikorskiego. Pod tą ostatnią zbudowane zostanie drugie w mieście przejście podziemne z windami.

- Braliśmy pod uwagę różne rozwiązania, analizowaliśmy je i konsultowaliśmy z ekspertami z zakresu inżynierii ruchu drogowego. Ta koncepcja wydaje się być optymalna. Staramy się planować inwestycje tak, by dobrze się sprawdzały nie tylko dziś, ale także w przyszłości - mówi Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

W późniejszym, drugim etapie, przewidziano budowę kolejnego ronda turbinowego, które powstanie na skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Bandrowskiego. Na razie nie wiadomo, kiedy inwestycja miałaby się rozpocząć. Wiele zależy od tego, czy znajdą się na nią środki w przyszłorocznym budżecie.

ac / fot. P. Topolski, archiwum UMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821