Tarnowianin Piotr Sak zasiądzie w Trybunale Stanu
access_time 2023-11-21 18:33:00
We wtorek (21 listopada), podczas obrad pierwszego posiedzenia Sejmu, posłowie wybrali nowy skład Trybunału Stanu - organu władzy sądowniczej, którego głównym zadaniem jest egzekwowanie odpowiedzialności najwyższych urzędników państwowych. Jednym z jego członków został tarnowski adwokat i były poseł Suwerennej Polski, Piotr Sak.

We wtorek posłowie Sejmu X kadencji wybrali nowych zastępców i członków Trybunału Stanu (z elekcji sejmowej nie pochodzi jedynie funkcja przewodniczącego Trybunału Stanu, którym z urzędu jest Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego). Zgodnie z wolą posłów zastępcami przewodniczącego Trybunału Stanu zostali: Jacek Dubois (KO) i Piotr Andrzejewski (PiS). Ponadto wybranych zostało 16 członków trybunału: Marek Czeszkiewicz, Jan Majchrowski, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Zaborowski, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati, Piotr Zientarski, Marek Małecki, Józef Zych, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc i Maciej Miłosz.

Kandydatury przeszły niemal jednogłośnie. "Za" głosowało 431 posłów, przeciw był 1, a 4 wstrzymało się od głosu.

- Bardzo dziękuję nowo wybranym parlamentarzystom za zaufanie i powierzoną funkcję. Za swojej strony deklaruję rzetelne i sumienne wykonywanie obowiązków w ramach funkcji sędziego Trybunału Stanu - napisał na swoim profilu FB Piotr Sak.

Piotr Sak był posłem IX kadencji Sejmu (2019-2023). W parlamencie był członkiem m.in. Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a także przewodniczącym Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. W 2023 roku bezskutecznie ubiegał się o reelekcję. W październikowych wyborach parlamentarnych uzyskał w sumie 10 292 głosów, co jednak nie wystarczyło, aby zdobyć mandat posła. Wcześniej zasiadał w Sejmiku Województwa Małopolskiego (2010 rok), dwukrotnie sprawował też funkcję radnego w Radzie Miejskiej w Tarnowie (w 2014 i 2019 roku).

A. Cichy / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821